Porsche čelí další žalobě kvůli převzetí VW

Útok na Volkswagen stál Porsche nezávislost a mohl by stát víc. Obchodníci chtějí kompenzovat ztráty, způsobené domnělou úmyslnou manipulací s cenou VW.

Dění kolem neúspěšného pokusu Porsche o získání kontroly nad Volkswagen Group nedá obchodníkům spát. Stuttgartský výrobce čelí další žalobě, tentokrát žádají poškození téměř dvě miliardy eur. Podobně jako v dosavadních případech žalují Porsche za to, že v roce 2009 úmyslně manipulovalo s cenou VW za účelem vlastního obohacení. Uspějí tentokrát?

Mnoho obchodníků s hořkostí vzpomíná na rok 2009. Tehdy se ukázalo, že největší evropská automobilka nejen nepadne do rukou vedení Porsche, ale že bude muset zadluženému výrobci z Zuffenhausenu pomoci, a tak nad ním získá kontrolu. Cena akcií VW tehdy absolvovala poslední z mnoha veletočů.To důležité se stalo už předtím. Stačilo pár dnů. Když Porsche v říjnu oznámilo, že drží přes 74 procent akcií VW, cena v několika vlnách vystřelila na čtyřnásobek (Volkswagen byl chvíli nejcennější automobilkou světa). Na volném trhu zůstalo méně než šest procent akcií a VW hrozilo vyškrtnutí z indexu DAX.

Podle oficiální verze Porsche právě kvůli tomu uvolnilo pět procent akcií VW zpět do oběhu. Tím srazilo jejich cenu za jediný den na polovinu. Řada lidí prodělala spousty peněz, když ze spekulací na pokles spěšně přehodila a začala nakupovat, jen aby obrovsky tratila podruhé. Porsche podle nich prudké houpání způsobilo záměrně za účelem vlastního obohacení.

Porsche čelí v souvislosti s případem několika žalobám. Ty zdržují fúzi s Volkswagen Group, větší automobilka se bojí placení případného odškodného a čeká, až soudy rozhodnou ve všech případech. Kuriózní je, že ačkoli se Porsche mělo na celé věci obohatit, fakticky ve sledovaném období prodělalo deset miliard eur. Rozhodnutí soudu však samozřejmě předjímat nemůžeme.

4.1.2012 7:00| autor: Martin Plaštiak

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist