Dodge Challenger Daytona a Superbird: návrat superptáka

Líbí se vám Road Runner Superbird nebo Challenger Daytona z let '69 a '70? Firma HPP vám je postaví.

Společnost Heide Performance Products představila konverzi kupé Dodge Challenger, a to ve dvou verzích. Obě odkazují na příbuzné projekty značek Plymouth a Dodge z přelomu šedesátých a sedmdesátých let, na speciály Road Runner Superbird a Charger Daytona, které ovládly NASCAR v sezóně 1970.

Ačkoli o rychlost vlastně nejde, vrhli se technici HPP pod kapotu. Aby nezůstali nic dlužni závodnímu odkazu, vyladili motor na hranici šesti set koní. Pomohl především kompresor Vortech, ale nové je také výfukové potrubí, u Daytony (oranžová) s vyústěním vzadu po stranách. Na silnici auto drží nové nastavitelné tlumiče K&W.Na karoserii i v interiéru byly změny zevrubnější. Asi nejdůležitější je obrovské zadní křídlo a nové nárazníky. Jiné jsou také kapoty obou aut. Přední světla se ukrývají ve špici, stejně jako u originálů. Jak se úpravy podepsaly na aerodynamice a nejvyšší rychlosti, úpravce neříká. Daytona i Superbird díky nim před čtyřiceti lety patřily k nejrychlejším autům na světě, když na tratích atakovaly 350 kilometrů v hodině.

Kabiny obou aut jsou vyvedeny v nových bravách, ale většina dílů zůstala původních. Znamená to především mizernou kvalitu. Přibylo několik log HPP, nové jsou řadicí páky i ukazatele. Záběr interiéru Superbirdu bohužel chybí, není tedy jasné zda auto dostalo obrázek pohádkového opeřence na volant, tak jako původní Plymouth.Tvary obou aut ve skutečnosti nebyly v době premiéry velkým úspěchem. Designová oddělené obou značek se vzácně shodla se zákazníky na tom, že obě auta jsou kromobyčejně ošklivá. Ačkoli si je veřejnost právě proto oblíbila, prodalo se jen 503 dayton a 1920 superbirdů. Jenže Superbird a Daytona byly čistým vítězstvím funkce nad formou, jejich úkolem bylo vyhrávat v NASCAR. A to dokázaly až moc dobře. Tak dobře, že změny pravidel znemožnily automobilkám touto cestou pokračovat v sezóně 1971.

Původní exempláře se dnes prodávají za více než pět milionů korun. Přinejmenším ti mladší z vás si také jistě vzpomenou na kreslená Auta od Pixaru. Road Runner Superbird tu ztvárnil jednu z vedlejších rolí. Auto bylo vyvedené ve stejných barvách, v kterých roku 1970 ukořistilo v NASCAR pohár konstruktérů.

autoweb.cz

30.7.2010 11:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist