Benzina si připomíná půlkulatých 65 let, oslavy ale nečekejte. Letos se většina českých stanic přejmenuje a tradiční jméno definitivně zamíří do historie

Benzina oficiálně vznikla 1. dubna 1958, letos tak toto tradiční jméno slaví půlkulatých 65 let. Shodou okolností je to ale právě letošní rok, který se zapíše do bohaté historie této společnosti jako další milník. Naprostá většina stanic totiž bude do konce roku přejmenována a označení Benzina, které tuzemští řidiči vídali celé dekády kolem silnic, tak definitivně zamíří do historie.
197b7fa424f830ada9842b76cc93a6d7-1100x618.jpg Zdroj: Tiskový servis Orlen

Na počátku stáli bratři Zikmundové 

Úplné prapočátky stanic Benzina sahají až do roku 1920, kdy se bratři Rudolf a Oldřich Zikmundové zaregistrovali do obchodního rejstříku coby zakladatelé společnosti obchodující s olejem, benzinem, petrolejem a tuky. Firma nesla jméno Bratři Zikmundové a v roce 1923 otevřela v Praze na náměstí Republiky první čerpací stanici. Díky velmi rychlému rozvoji jejich síť během několika let narostla na tři stovky prodejních míst.

Videoreportáž: Vysokooktanový benzin

Od roku 1938 začala společnost BZ prodávat také naftu a ve stejném roce zároveň spravovala už více než tisíc stanic. Pro zajímavost, v roce 1939 došlo ke zdražení paliv, kdy dnešní terminologií řečeno stát zastropoval cenu benzinu, nafty a petroleje na 2,6 korun za litr. Kvůli válce ovšem cena do roku 1941 stoupla na 40 korun a paliva byla na příděl.

Po válce přešly všechny distribuční společnosti a rafinerie pod stát a staly se součástí podniku Ramo. Před sedmdesáti lety se pak vůbec poprvé objevila značka Benzina, která byla použita pro zásobovací závod Roudnice. Ten se vyčlenil z národního podniku Chema vzniklého v témže roce. O pět let později vzniká Benzina coby národní podnik v rámci celostátní hospodářské reorganizace a o rok později došlo na unifikaci prodejních míst do tradičních červeno-bílých barev. Společnost PKN Orlen vstoupila do Benziny coby investor v roce 2005.

Česká Benzina, jak ji známe, končí

Jak vidno, Benzina má velmi bohatou historii. Nicméně její půlkulaté výročí ale nyní žádné výrazné oslavy nepřinese, protože není příliš co slavit. Shodou okolností v roce, kdy jméno Benzina slaví 65. narozeniny a kdy mimochodem uplynulo 100 let od spuštění první veřejné čerpací stanice, současný majitel dokončí přejmenování téměř všech stanic Benzina. Ty už nadále ponesou označení Orlen.

Proces přejmenování běží už poměrně dlouhou dobu. Od roku 2019 bylo změněno označení stanic na Orlen Benzina, v současnosti zmizelo jméno Benzina ze padesátky stanic, které tak už nesou pouze jméno Orlen. Tuzemská síť tohoto provozovatele čítá celkem 436 stanic, přičemž do konce letošního roku bude dokončena proměna na Orlen u zhruba 370 z nich, protože v průběhu druhé poloviny roku má celý proces nabrat na obrátkách. Kompletně celá síť by měla být přejmenována na Orlen koncem příštího roku.

Strategií aktuálního vlastníka stanic Benzina je unifikace celé své sítě pod jednu značku Orlen. Tato skupina působí kromě ČR také v Německu, Maďarsku, Litvě a na Slovensku. Celkově její síť čítá na tři tisíce stanic, které postupně dostanou stejné jméno napříč všemi zmíněnými státy.

„Vnímáme rozdílné pozice značky Orlen na jednotlivých trzích. Například na Slovensku a v Maďarsku, kde naše působení není tak dlouhé, dávalo z obchodního i marketingového hlediska smysl celou síť přejmenovat rychle. V Česku jsme ale vzhledem k historii a velikosti zdejší sítě šli postupnými kroky. Nyní již nazrála doba k akceleraci a dokončení celého procesu. Český trh je na tuto změnu připraven a značka Orlen je české veřejnosti již dostatečně známá a zákazníky akceptovaná,“ uvádí v oficiální tiskové zprávě Zbigniew Leszczyński, člen představenstva skupiny Orlen Unipetrol zodpovědný za maloobchodní aktivity.

 

 

20.8.2023 9:15| autor: Lukáš Dittrich | zdroj: Tiskový servis Benzina
Více o tématu: benzin

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist