Bude si japonská Dacia říkat Datsun?

Nissan chystá nová laciná auta pro rozvojové trhy. Opatří je značkou, které se tolik let s velkým úsilím zbavoval?

V celém automobilovém průmyslu byste nenašli automobilku, která je tak citlivá na jednu z vlastních zaniklých značek, jako Nissan Motor Company. Slovo Datsun letos oslaví pětadvacet let od nuceného odchodu do důchodu, přesto jsou na něj u Nissanu stále hákliví. Nebo byli. Japonská dvojka se chystá vyjet do světa s novou řadou laciných modelů pro rozvojové trhy a podle britského Auto Expressu na ně použije právě značku Datsun.

Znamenalo by to, že nikdy nezapomenuté jméno zaujme v portfoliu Nissanu stejnou pozici, jakou drží DaciaRenaultu. Dávalo by to smysl, Francouzi sklízí se svou vícekolejnou strategií velké úspěchy. Dacia netáhne vítězně jen chudými trhy. Její laciná auta s velkou užitnou hodnotou se prodávají dobře i v Evropě, kde by podobně nekvalitní renaulty mohly zbytečně poškodit pověst zavedené značky.Skupina Nissan prodávala auta pod značkou Datsun už od roku 1933, kdy ji získala při převzetí společnosti DAT Motorcar. Na konci sedmdesátých let však šéfové Nissanu nechtěli dále snášet fakt, že Toyota nebo Honda prorazily pod vlastním jménem, zatímco jejich firma je schovaná pod cizí značkou. Tozhodli se Datsun zlikvidovat a nahradit Nissanem.

Velkou roli samozřejmě hrála také racionalizace – na domácím trhu prodával Nissan auta pod vlastním jménem, jinde jako Datsun, a sjednocení mělo velký potenciál snížit náklady i logistickou náročnost operací. Poslední Datsun zmizel ze světa v roce 1986. Změna stála automobilku něco kolem miliardy dolarů, přesto zejména Američané ještě v devadesátých letech znali víc značku Datsun než Nissan. Proto jsou Japonci na označení, které používali padesát let, tolik citliví.

autoweb.cz

5.10.2011 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist