Beran: Souběh trestů zákazu řízení a bodů

Můžete požádat po uplynutí trestu o jeho prominutí? Ehm, ne... Jak vysvětluje náš právní expert.

V poslední době jsem zaznamenal v Právní poradně opakující se dotaz týkající se toho, jak se sčítají, kumulují nebo naopak konzumují mezi sebou některé tresty, a to jak tresty týkající se zákazu řízení (ať už uložené soudy nebo správními úřady) společně s body, zejména se jednotlivé dotazy týkaly toho, jestli se některé lhůty pro výmaz bodů nebo zánik zákazu řízení staví nebo přerušují.


Rozhodující jsou pro posouzení dané otázky následující ustanovení zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích:

㤠123d

Vrácení řidičského oprávnění

(1) Řidič, který podle § 123c odst. 3 pozbyl řidičské oprávnění, je oprávněn požádat o vrácení řidičského oprávnění nejdříve po uplynutí 1 roku ode dne pozbytí řidičského oprávnění podle § 123c odst. 3.

(2) Byl-li řidiči za přestupek nebo trestný čin, spáchaný jednáním zařazeným do bodového hodnocení, na základě kterého dosáhl celkového počtu 12 bodů, uložen trest nebo sankce zákazu činnosti, spočívající v zákazu řízení motorových vozidel, je řidič oprávněn požádat o vrácení řidičského oprávnění nejdříve po vykonání trestu nebo sankce zákazu činnosti, pokud je uložená doba zákazu činnosti delší než doba podle odstavce 1.“

Obecně tedy u bodů platí to, že žádat o vrácení řidičského oprávnění lze nejdřív po uplynutí jednoho roku, přičemž (a to je důležité) nelze po polovině trestu požádat o jeho prominutí. Pokud si ale řidič tím přestupkem nebo trestným činem, kterým se vybodoval, „vysloužil“ také zákaz řízení motorových vozidel, může žádat o vrácení řidičského oprávnění až po vykonání tohoto zákazu řízení, pokud je doba zákazu řízení delší než ten jeden rok.

Pokud tedy řidič dostane zákaz na 2 roky a současně se tím vyboduje, zůstane vybodovaný dva roky a nikoli jen na rok. Ono je ve finále nicméně jedno, jestli člověk neřídí kvůli bodům nebo zákazu řízení z jiného důvodu, ovšem pro tento specifický případ zákon vcelku pochopitelně (a pro jistotu) prodlužuje lhůtu pro vrácení ŘP a doba pro vrácení ŘP kvůli bodům se „ukryje“ v delší době zákazu řízení.

Co zde výslovně řešeno není, je případ, kdy by soud prominul zbytek trestu zákazu řízení a ten by se tak stal kratší než 1 rok. Výkladově bych se přiklonil k závěru, že nebude rozhodující původní délka trestu, ale pouze ta vykonaná doba.

9.9.2015 8:45| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist