beran-parkovani-u-prechodu-v-krizovatce-pred-garazi-apod.jpg

Beran: Parkování u přechodů, v křižovatce, před garáží apod.

poradna

Kde (ne)můžete - obecně, i ve vztahu zejm. k diskutovaným místům typu přechod pro chodce- zastavit a stát? JUDr. Beran podrobně vysvětluje problematiku a související zákony.

Diskuze

12 komentářů

    Bubaak

    A jak je to na zastávkách MHD s na zemi zakreslenou vodorovnou značkou (žlutý čáry).
    Je možné na ní zastavit, nechat vystoupit člověka a zas jet (řidič nevystoupí z vozidla, auto zůstane nastartovany a není ani zajištěno parkovací brzdou, teda otázka 10sekund)

    PlumJelinek

    Stejnej dotaz mám co se týče přechodu pro chodce, respektive zastavení bezprostředně PŘED nebo ZA přechodem také pouze pro nezbytně nutnou dobu na vystoupení nebo nastoupení člověka, případně ono „pravidlo 3 minut“… Díky za odpověď

    Wifi

    v zákoně je uvedeno, že zastavit a stát se nesmí na přechodu pro chodce a 5 m před ním. Takže když si vezmeš definici pojmou zastavení a stání, je to jasný

    Martin Pištora

    Je to sice trochu jiné téma, ale souvisí to.
    Řidič, dávající přednost „na výhledu“ před křižovatkou, může „zastavit vozidlo“ na přechodu. Co ale, když je přechod o kus dál, a je až pod druhým vozidlem ve frontě? Dříve jsem si myslel, že v takovém případě musí zastavit vozidlo před přechodem. Nyní se mi zdá, že může legálně blokovat přechod, protože i v tomto případě nejde o zastavení, ale o „zastavení vozidla“. Ještě předpokládejme, že chodci se objeví až po chvíli.

    Alexandr

    Jednou jsem dostal předvolánku za to, že auto stálo na nájezdu před garáží. Poučen předchozí pokutou, auto již při tom nezasahovalo ani do cyklostezky, ani na chodník či do silnice a ani nestálo na trávě. Když jsem vysvětlil policejní úřednici, že auto stálo před garáží mnou pronajatou, byla horlivost hlídky v Brně Žabovřeskách i jí divná. Pokutu mi tedy neuložila, ale protože přece jen jde o přestupek, zůstane nesmazán na mé kartě řidiče piráta. Ač jsem článek četl 2x, v žádném z bodů jsem se nenašel.

    Honza

    Já bych to zjednodušil a zkrátil:

    Nesmí se parkovat skoro nikde kromě parkoviště.

    A tam se zas parkovat nedá kuli tomu, že je plný, he he.

    Honza

    Tak definice písmena „j“ a „r“ už sice pár let znám, ale musim se přiznat, že pro mě dycky byla a pořád je velká neznámá, co tim chtěl básník říct. A ani z článku jsem se to nedověděl (teda ne, že bych předpokládal, že se to dovim).

    V souvislosti s tim mě zrovna napadá, co před lety řikal dědek instruktor v autoškole.

    Ten měl dvě motta:

    1) Nad zákonem se nepřemejšlí, zákon se cituje.

    2) Když tomu nerozumíte, tak tomu věřte.

    Takže můj případ je 2).

    Mně prostě vopravdu hlava nebere, jakej význam má v praxi ta definice „v jízdních pruzích vyznačených na vozovce mimo pravého jízdního pruhu“.

    Jedná se asi vo to, že taková věc je v obci, přesněji řečeno ve městě, a sice tam, kde bejvá hustej provoz a jezdí tam jedna kára za druhou:

    Když tam budou dva, tři nebo třeba deset jízdních pruhů v jednom směru jízdy, tak to se jako v tom pravym jízdním pruhu muže stát???!!!

    Já to bohužel svym selskym rozumem beru tak, že když se to menuje „jízdní“ pruh, tak je to určený k jízdě a tudíž tam nic stát nesmí. Jo, možná tam muže zastavit. Ale nesmí tam stát.

    No ale vono to tak teda asi neni.

    Sice se to menuje „jízdní pruh“, ale asi se v něm teda muže i stát, he he.

    Dobrý, ne?

    A pak taky eště nemá chybu ta silniční vegetace, he he:

    To zase můj selskej rozum bere tak, že zákon vo provozu na pozemních komunikacích platí jenom na pozemních komunikacích. A tráva pozemní komunikace ale vopravdu neni, milé děti. Ani když ta tráva je vedle pozemní komunikace. Vedle je prostě vedle.

    Takže tady mi právě hlava zas nebere, co mi má zákon vo provozu na pozemních komunikacích co zakazovat stát na trávě.

    No ale jak už to tak na tom světě chodí, tak ten, kdo je vedle, jsem v první řadě já, že jo.

    No ale naštěstí pro mě vim aspoň to, že ta tráva je něčí pozemek (a můj většinou ne). No a na pozemku, kerej neni můj, stát nesmim. To je mi celkem jasný.

    Takže ve finále je to nula vod nuly pojde.

    Protože když budu parkovat na trávě, tak to sice podle mě neni dopravní přestupek, ale zrovna tak to neni ani legální. Protože stát na cizim pozemku, když mi to nedovolil majitel, legální vopravdu neni.

    Takže když majitel trávy zavolá měšt’áky a výslovně jim řekne, at‘ to auto daj do prd*le, tak voni sou asi povinný to auto nechat vodtáhnout.

    Tim pádem nebudu platit pokutu za dopravní přestupek, ale zaplatim si „jenom zabavení, opatrování a vydání auta zpět“, he he.

    Ale v tomhle všem se asi taky šeredně pletu.

    Panu doktorovi Beranovi předem děkuju za případný vobjasnění a vyvedení z vomylu, v kerym jistě jsem.

    Rejpal

    V tomto pripade je asi zbytecne mluvit o tom co smi a co ne podle nejakeho paragrafu, ale o slusnem chovani.

    Add absurdum: ridic nesmi na prechode pro chodce couvat (to by asi mohlo platit i pro „couvnuti“ pri rozjizdeni)

    Karel N.

    Jak je to s parkováním 5 metrů PŘED přechodem. Dostal jsem se do sporu s příslušníkem MP, když jsem stál cca 1 m ZA přechodem.
    Já argumentoval tím, že ve směru jízdy stojím ZA tím přechodem, on tím, že ten paragraf platí 5 m od svislé značky IP6, tedy 5 m před, ale i ZA za tou značkou/přechodem.
    Kdo má pravdu?

    Děkuji
    K.

    Zdeněk

    Hned za přechodem pro chodce lze parkovat ve směru jízdy, pokud žádná část vozu nezasahuje do přechodu (tedy nestačí stát za přechodem jen koly, ale celým vozidlem). Značka IP6 (přechod pro chodce) je informativní značkou, která označuje „přechod pro chodce označený vodorovnou značkou“. Je tedy lhostejné, jak daleko před přechodem daná značka je umístěna, rozhodující pro měření vzdáleností je samotný přechod pro chodce.

    Karel N.

    Děkuji za komplexní vysvětlení/výklad!!!

    K.

    Josef

    Je někde uvedeno, jak dlouho můžu parkovat na parkovišti, resp. na místě se značkou Parkoviště? Jedná se mi o to, že na místním parkovišti (pozemek města) jsou „zaparkovaná“ vozidla např. přes zimu. Celou zimu a s plachtou! Nebo tam stojí vozidlo celý rok a nic se neděje. Děkuji za nástin řešení.

Zpět na článek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist