beran-nad-platnosti-nekterych-dopravnich-znacek.jpg

Beran: Nad platností některých dopravních značek

poradna

Je rozdíl mezi tím, zda je značka vzhledem k silnice kolmo anebo ne a co to znamená pro její planost? Ale jistě, jak vysvětluje odborník JUDr. Beran.

Diskuze

11 komentářů

    Na jednu stranu mám chuť vám dát za pravdu, na druhou stranu se obávám, že kdyby došlo na soud, dokážu si představit, že ten se přikloní na stranu úřadů a bude argumentovat něčím jako záměrem umístění značky a vymůže její platnost navzdory pravidlům daným zákonem. U nás jsou v tomhle soudy imho nevyzpytatelné. Ale jestli pane Berane chcete jít spolu se mnou do sporu s úřadou a zkusit situaci dotáhnout až k soudu a vyhrát, nabízím se s poloviční spoluúčastní v případě prohry, protože by mohlo být zajímavé to skutečně do nějakého finálního stádia dotáhnout. Míst je v našem městě pro tento konkrétní případ habaděj, jeden za všechny je např. zde (jestli tedy chápu správně problematiku v článku) – https://goo.gl/maps/SckmhYESkL32 – ostatně ono je to tak skoro všude. Nebo je někde v mé úvaze chyba, či jsem to celé nepochopil?

    Tuxik

    Tohle je tedy i případ autobusového zálivu MHD? Na jízdním řádu je DZ, což je za zastávkou a na zemi je žlutá klikatá čára s nápisem BUS. Tady stačí ta žlutá čára, na zákaz zastavení nebo to je jen opět v kombinaci se svislou DZ?

    p.

    Viz zakon o silnicnim provozu, paragraf 27….
    (1) Řidič nesmí zastavit a stát
    f) u zastávky tramvaje, autobusu nebo trolejbusu bez nástupního ostrůvku v úseku, který začíná dopravní značkou „Zastávka autobusu“, „Zastávka tramvaje“ nebo „Zastávka trolejbusu“ a končí ve vzdálenosti 5 m za označníkem zastávky, a tam, kde taková dopravní značka není, ve vzdálenosti kratší než 30 m před a 5 m za označníkem zastávky; je-li prostor zastávky vyznačen vodorovnou dopravní značkou „Zastávka autobusu nebo trolejbusu“ nebo „Zastávka tramvaje“, platí tento zákaz jen pro vyznačený prostor,

    Tomáš Beran

    Že jsou rozhodnutí soudu dost nevyzpytatelná, máte pravdu, ale tak to pojďme klidně zkusit, ovšem nesmí to být ve Středočeském kraji, tam se nic nestihne projednat a všechno se typicky prekluduje, a to i po prodloužení lhůt z loňského roku, takže tam bychom se výsledku nedočkali. Pošlete mi to místo, kde bychom to spáchali a dohodneme se.

    Kumi

    Tývole, tak to už hraničí se světovým unikátem! Vyhrajte tuhle ptákovinu a budete na úrovni Američana, kterému v návodu nenapsali, že se kočka nesmí cpát do zapnuté trouby.

    tom

    Tak pokud chce úřad vymáhat dodržování zákona přesně tak jak je psán, pak jej musí sám také takto přesně dodržovat.

    Pokud je vyhláškou jasně dáno jak se značka umísťuje, pak zde nené prostor pro nějakou lidovou tvořivost.

    Kumi

    Mnozí, jak je vidět, si stále neuvědomují, že tyhle líbivé články mají stejný vyznam jako ty léta známé a úřadům zábavné o ,, materialnim aspektu“. Tedy jen zisk webu.

    Jenda

    Zdravim, neřeší tuto problematiku také ještě ČSN, vydáno ministerstvem dopravy jako pravidla pro obsazování DZ, myslím že to byla zkratka TP 65, kde jsou i max a min vzdálenosti, výšky, apod.?

    Honza

    Ve spoustě případů je takto označené i klasické parkoviště bez jakékoli rezervace v obytné zóně či zóně s dopravním omezením, kde se nesmí parkovat jinde než na parkovišti. V případě, že by takové označení parkoviště bylo neplatné, znamenalo by to faktickou nemožnost legálně zaparkovat. Takže úspěch u soudů může být v konečném důsledku dvousečný.

    Pedro

    Je možné toto použít pro značku zákaz zastavení, umístěnou na vjezdu do parkoviště,
    které se pak nachází vlevo od této přenosné dopravní značky? Jedná se o čištění města.
    Jde o to, že vozidlo máte na veřejném parkovišti. Pak přijedou TS, umístí přenosné dopravní
    značky, asi tak 3 dny dopředu s dodatkovou tabulkou, samozřejmě která neodpovídá
    legislativě a pak v den čištění MP rozdá vozidlům které na parkovišti zůstali oznámení o spáchání dopravního přestupku. Řidič, ani nemusí zjistit pokud s vozidlem denně nejezdí,
    že zde byly značky umístěny. (je na dovolené, nemoc doma, špatné počasí, takže třeba
    několik dní neopustí domov. Bohužel již existuje soudní rozhodnutí, ve kterém podobnou věc
    soud projednával a konstatoval, že řidič si může informaci o čištění města zjistit na MÚ na
    úřední desce.

    Omlouvám se, že reaguji takhle pozdě, ale nějak jsem zapomněl tuhle diskuzi hlídat :).

    Myslím, že přímo ideální místo je právě tady – na prostřední značce je rezervace pro sanitní vůz, na zemi pak není nic (prázdná plocha). Místo bývá často volné.

    Jinak jde obecně o parkoviště, kde se platí parkovné (5 Kč/půl hodiny) a bývá dost narvané (je to před poliklinikou).

    Pokud se hlásíte, že mě budete ve sporu zastupovat či mi budete pomáhat připravovat podklady pro správní řízení, klidně tam zastavím. V případě prohry se šábneme napůl.

    Já chápu, že to odsere chudák sanitka, ale je to výzva – navíc na místě sanitky je to hodně provokativní, to by mohla v klidu přijet rovnou odtahovka 😉 (jinak běžně jezdí městapáci v autech Dopravního podniku s botičkama).

    To vše za předpokladu, že moje domněnka je správná, tedy že ta značka Parkoviště – Reservé 1× sanitní vůz je tak, jak stojí, nevymahatelná (v duchu článku).

    Dodatkový dotaz: chápu to správně, že ty sousední značky jsou taky nevymahatelné, protože uvedené šipky nevyjadřují „směr jízdy“?

Zpět na článek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist