Beran: Nad platností některých dopravních značek

Je rozdíl mezi tím, zda je značka vzhledem k silnice kolmo anebo ne a co to znamená pro její planost? Ale jistě, jak vysvětluje odborník JUDr. Beran.

Opakovaně se mi k odpovědi dostal jeden případ týkající se platnosti dopravních značek, jmenovitě značek označujících vyhrazené parkoviště v případě, kdy je příslušná svislá značka umístěna rovnoběžně s komunikací a nikoli tedy ve směru jízdy vozidel anebo až za vodorovnou dopravní značkou. Pravidla pro platnost dopravních značek jsou upravena v §3 vyhl. č. 294/2015 Sb. takto:


§ 3          Platnost svislých dopravních značek
(1) Svislá dopravní značka umístěná vedle pozemní komunikace platí pro celou pozemní komunikaci v daném směru jízdy s výjimkou značky upravující zastavení nebo stání, která platí jen pro tu stranu pozemní komunikace, u níž je umístěna.

(2) Svislá dopravní značka umístěná nad vozovkou platí pro celou vozovku v daném směru jízdy. Je-li však nad vyznačeným jízdním pruhem umístěna zákazová nebo příkazová značka, platí jen pro jízdní pruh, nad nímž je umístěna.

Z výše uvedeného pak vyplývá:
–       dopravní značka umístěná způsobem uvedeným na níže uvedeném obrázku nemůže vyvolat ty právní účinky, které její autor patrně zamýšlel, protože značka nemůže nikdy platit zpětně

–       ta svislá značka by sice samostatně a obecně mohla platit (když by to nebyla zrovna tato, která vyžaduje ke své platnosti i vodorovné značení), nicméně v popisovaném případě je nutné, aby dané místo bylo dotčeno platností obou dopravních značek, což splněno není, protože svislá dopravní značka je umístěna až za vodorovnou; takové dopravní značení tedy není vymahatelné.

Podobný, a ještě kurióznější, případ pak nastává tam, kdy se jedná o kolmé stání k chodníku a svislá dopravní značka je umístěna rovnoběžně s komunikací, tj. „proti“ parkujícímu řidiči, ale nikoliv kolmo na směr jízdy. Takto umístěná značka také nemůže vyvolat kýžené právní důsledky, protože „ve směru dané jízdy“ nic platit nemůže (žádný směr tam není).

Dopravní značení by v takovém případě mělo být umístěno způsobem popsaným shora, a to bez ohledu na to, že se na ni řidič musí podívat „ze strany“. Je nutné si uvědomit, že žádná „strana“ tady totiž neexistuje a i tady je směr jízdy standardně dán (kolmé parkovaní na kraji vozovky na tom nic nemění).

16.5.2016 10:27| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close

TOPlist