Autosalon Paříž 2012: Vše, co potřebujete vědět

Plánujete výlet na autosalon do Paříže a potřebujete ucelené informace na jednom místě? Jste tu dobře, právě jste je totiž našli.

Autosalon v Paříži se každoročně střídá s tím ve Frankfurtu. Letos přišla řada na Francouze a jak jsme si již mohli několikrát na vlastní kůži vyzkoušet, jejich schopnost organizovat něco jiného než stávku odborů je povážlivě nízká. Přesto se v té francouzské džungli zmatků a nefungujícího internetového připojení dá aspoň trochu orientovat.

Kdy je otevřeno?
Tentokrát se netradičně začíná v sobotu, tedy 29. září 2012. Novinářské dny jsou oficiálně ve čtvrtek 27. a v pátek 28. září, veřejnost má autosalon otevřený od soboty 29. 9. 2012 10:00h do neděle 14. 10. 20:00h. Každý den je otevřeno od 10 hodin dopoledne do osmi hodin večer, jen ve čtvrtek a v pátek je otevřeno až do desáté hodiny večerní.

DOPORUČUJEME: Speciál o dieselech – má smysl je kupovat?

Kolik stojí vstup?
Jeden dospělý zaplatí za jednodenní lístek 13 eur (325 korun), děti do 18 let a studenti pak 7 eur (175 korun). Děti do 10 let mají vstup zdarma a skupinky lidí čítající aspoň 15 jedinců platí 11 eur za kus, tedy… za člověka.Jak se tam dostanu?
Nechcete do Paříže raději letět a vzít si pak taxík či zažít dobrodružství v podobě pařížské městské hromadné dopravy? No dobře, vy prostě chcete jet těch skoro 1100 km autem. Vemte to po dálnici D5 a pak po německé A6. Pak je to jedno, protože v Paříži to bude ucpané všude. Najeďte na pařížský vnitřní okruh, který se jmenuje Boulevard Périphérique a směřujte na sjezd Porte de Versailles. Na mapě hledejte výstaviště Paris EXPO, nachází se přibližně na jihozápadě Paříže.

Na co si dát pozor?
Na všechno, protože jedete do Francie… Připravte si nervy na Renault 4 v levém dálničním pruhu jedoucí 90 km/h a neustále blikající na jednu nebo druhou stranu. Potom se obrňte na samotnou Paříž, protože tady na zácpu narazíte klidně i ve tři hodiny ráno. Z vlastní zkušenosti víme, že kolem výstavičtě se prostě nedá autem rozumně hnout a ani zaparkovat. Najděte si okrajová parkoviště a pak využijte hromadnou dopravu.Raději slepě dodržujte rychlostní limity – na dálnicích (max. 130 km/h), v obci (50 km/h), mimo obec (90 km/h). Policie bývá k cizincům agresivní a nebojí se vám sebrat auto, pokud nechcete zaplatit. Za překročení rychlosti se platí pokuta 135 eur, za špatné parkování můžete vyfasovat od 11 do 135 eur, za telefonování za jízdy 35 eur a za překročení dovolené rychlosti o 50 km/h a více až 1500 eur. Benzín ve Francii stojí asi 42 korun za litr, za naftu dáte skoro 40 korun. Mějte s sebou reflexní vestu a raději v autě nevozte náhradní kanystr.

A ještě pozor na jednu věc – povinné alkohol testery. Dají se koupit na benzínkách hned za hranicemi. Pochybujeme, že to jako cizinec ukecáte, tím spíše se dá předpokládat, že bude policie jejich přítomnost v autě vyžadovat a absenci pokutovat.

Když využijete letecké spojení, na výstaviště se nejlépe dostanete v MHD. Podzemka se snačí písmenem M a u výstaviště jsou stanice linky „zelená 12“, zastávka Porte de Versailles a linky „fialová 8“, zastávka Balard. Tramvaj se značí v systému MHD jako T a do stanice Porte de Versailles jezdí linky 3 a 2. No, ale stejně se v pařížské MHD ztratíte, s tím počítejte.

Tip: Pokud letíte z Havla na de Gaula, vezměte linku metra B až do stanice Cité Universitaire, kde přestupte na tramvaj 3. Z letiště Orly také vede linka metra B, takže to máte zjednodušené.

Autoweb.cz

24.9.2012 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist