Francie zavádí povinné alkoholmetry do aut!

Od prvního července budou muset mít všechna francouzská auta měřiče alkoholu v dechu. Ale zákon nepřikazuje do nich dýchat.

Francie se rozhodla „bojovat“ s nehodovostí pod vlivem alkoholu dost radikálně. Od 1. července 2012 budou muset mít auta povinně měřiče alkoholu v dechu řidiče. Ve Francii se totiž na 30 % smrtelných nehod podílí alkohol – od roku 2007 je řízení pod vlivem nejčastější příčinou nehod před nepřiměřenou rychlostí a nepozorností.


Ve Francii lze přesto jezdit pod vlivem – zákon dovoluje nadýchat 0,5 promile. Zákonodárci si od nového předpisu slibují pokles smrtelných nehod na francouzských silnicích, chtějí se dostat pod 3000 obětí za rok. Kritici poukazují ale na to, že od roku 2001 klesla smrtelná nehodovost o 40 % a to především díky obnově vozového parku.Ale protože se nacházíme ve Francii, v Evropě a v EU, nic není domyšlené a vyvstává otázka, k čemu je vlastně tohle nařízení dobré. Ani se nechce věřit, že to k něčemu bude, protože: A) meřič alkoholu v dechu je podle nové vyhlášky povinný, ale řidič není povinen ho používat, B) majitelé aut si budou muset zakoupit drahé certifikované přístroje, C) měřič alkoholu není napojen na řídí jednotku auta, takže i když řidič nadýchá třeba dvě promile, klidně může pokračovat v jízdě.

Ptáte se, k čemu to bude? Jen proto, aby si někdo namastil kapsu. Třeba výrobce měřičů. Co nám to jenom připomíná

Dalibor Žák

5.3.2012 7:00| autor: Dalibor Žák

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist