Autobazary budou certifikovány. Většina neprojde.

Tohle je v podstatě dobrá zpráva, máme tady další pomůcku, jak poznat a rozlišit dobrý autobazar od toho, ehm, méně kvalitního.

Pokud trochu tápete, o co že u těch certifikací jde, tak certifikační společnost TŰV NORD Czech je instituce, která uděluje na základě kvality různé certifikáty, známá „ISO.“ A ten, kdo „ISO“ má, by měl splňovat poměrně přísná kriteria v rámci své podnikatelské činnosti.

Od 1.ledna 2013 zavedla společnost nový produkt prověřující formou auditu kvalitu obchodních a technických procesů jednotlivých autobazarů, respektive prodejců ojetých vozidel.

Nejde o žádné speciální pravidla, hodnotící kritéria i metodika odpovídají mezinárodním standardům společnosti TŰV NORD Group a platné české legislativě. Už teď ale prognóza úspěšnosti není radostná, podle prvních předpokladů by měla projít úspěšně sítem certifikace jen asi třetina prodejců.No, třetina, to je docela málo a bohužel to dost dobře vypovídá o kvalitě, kterou autobazary a prodejci s ojetými auty nabízejí. Opačným pohledem – pokud sto zákazníků jde do autobazaru pro ojeté auto, tak sedmdesát z nich bude se službou prodejce nespokojených. Nebo, bez svého vědomí, nedostane patřičnou kvalitu.

„V České republice je faktický stav, a tedy i  mediální obraz obchodníků s ojetinami, velmi špatný. Je tomu tak i přes skutečnost, že zde existují společnosti, které nabízejí vysoký standard nejen v  oblasti vlastního prodeje ojetých automobilů, ale i v oblasti poskytovaných záruk, garancí a následného poprodejního servisu.

ČETLI JSTE: V roce 2013 zkrachují desítky autobazarů!

Negativní mediální obraz vytvářejí především prodejci, kteří využívají legislativní nedostatečnosti a  prodávají například vozidla s nejasným původem, vozidla s upraveným počítadlem stavu ujetých kilometrů, neposkytují dostatečné záruky atd.“, říká Jan Weinfurt, jednatel společnosti TŰV NORD Czech.

A pokračuje: „Zákazníci potom hází všechny prodejce do jednoho pytle, protože nemají de facto žádné relevantní kritérium, podle kterého by mohli posoudit jejich kvalitu.“V čem certifikace TŰV NORD spočívá? Tak především v kontrole plnění legislativních požadavků, managementu systému (zda je zaveden a dodržují se nastavené postupy) a kvality poskytovaných služeb ve vztahu k  zákazníkům. Pokud máme mluvit „lidskou“ řečí, tak jde zejména o následující okruhy, kterými jsou interní nákup vozidel, externí nákup vozidel, řízení záznamů, servis vozů, příprava vozidel k prodeji, řízení měřidel, prodej vozů, péče o vozidla během skladování a kontrola dokumentace.

A jak taková certifikace probíhá? Audit se u  obchodníka s ojetými vozy provádí jednou ročně. V případě, že by se objevily relevantní stížnosti od zákazníků, například, že společnost nejedná v souladu s  tím, co deklaruje, a realita neodpovídá zavedeným postupům a platné legislativě, je TŰV NORD oprávněna provést šetření na místě a v případě zjištění neshod certifikát odebrat.

DOPORUČUJEME: 10 rad, jak nenaletět v autobazaru

TŰV NORD Czech oslovil přibližně dvě stě českých autobazarů s nabídkou realizace auditu, některé už o procesu certifikace uvažují, první (velcí) hráči na našem trhu už certifikát kvality získali.

Autoweb.cz, zdroj TÜV NORD Czech


29.1.2013 9:20

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist