Anna Polívková navazuje na rodinnou tradici a angažuje se v Carrera Panamericana

La Carrera Panamericana je náročný závod, který se jezdí už od padesátých let minulého století napříč jižní Amerikou. Letos s českou účastí a s úchvatnou patronkou.

Tohle musíme postupně vysvětlit, tedy to, proč jsou v jeden čas a na jednom místě herečka a tanečnice Anna Polívková, veterán se značkou Subaru a Vojta Štajf, loňský mistr rally ve své kategorii. A co má herečka společného s motorsportem.

Začneme tím, že se Vojta Štajf rozhodl pro účast na legendární dálkové rally Carrera Panamericana. V loňské sezóně získal ve své třídě mistrovský titul, na letošek má v pozici reprezentanta naplánovány prestižní (zahraniční závody) a aby toho nebylo málo, vrhl se na renovaci, nebo přesněji řečeno na stavbu historického závodního auta. Se Subaru DL Coupé pak, společně s dalšími českými týmy, vyrazí do jižní Ameriky na závod dlouhý přes tři tisíce kilometrů.

Zatím vcelku jasné a pochopitelné, ale co ta Anna? Zajímavá historie, jakkoli jméno české herečky spojíme možná spíše s jejími rolemi, snad televizní taneční soutěží, kterou vyhrála, tak v jejích žilách koluje závodnická krev. Jejím dědečkem byl totiž závodník Jaroslav Juhan, a pokud trochu tápete v naší poválečné historii, tak to byl mimo jiné průkopník účasti ve slavné epoše Carrery v polovině 50. let.

„Na Jardu – nikdy mi moc nešlo říkat děda – mám vzpomínky jako na úžasného gentlemana a frajera. Byl vždy elegantní a vtipkoval v každém z osmi jazyků, které perfektně ovládal, a plynule přecházel z jednoho do druhého. Nesmírně ráda jsem poslouchala jeho vyprávění,“ říká Anna a neskrývá nadšení. „Já se na to nesmírně těším. V Mexiku je Jarda prý stále živou legendou, vždyť v roce 1954 dojel na celkovém čtvrtém místě a to o bronz přišel až v poslední etapě.“

„Právě on inspiroval firmu Porsche k tomu, aby svoje špičkové modely začala nazývat Carrera. Díky tomu závodu také dostal guatemalské občanství. Do tohoto středoamerického státu se dostal neuvěřitelnou náhodou, ale takové náhody byly v jeho životě zřejmě naprosto běžné. Ostatně, můžete se o tom všem dočíst v knize Život bez brzd, která barvitě popisuje celý jeho životní příběh.“

A je to jasné, Anna Polívková se tedy stala patronkou expedice, která vyrazí v termínu od 16. do 23. října 2014 na 3500 km dlouhé trati mezi městy Veracruz a Zacatecas v Mexiku. Pro úplnost, výpravy se zúčastní čtyři české posádky s piloty Vojtěchem Štajfem, Petrem Kačírkem, Jaroslavem Petráskem a Josefem Vyštejnem a vozy tří značek – Subaru, Porsche a BMW.

7.4.2014 10:48| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist