Citroën se vrací do WRC s velkými plány. V nové sezoně chce vítězit a napřesrok počítá s titulem!

Dlouholetý matador a zkušený hráč nejenom v rally, ale motorsportu jako takovém, se vrací do WRC, a poodhaluje plány pro nejbližší budoucnost.

Pauza končí, před prvním podnikem mistrovství světa 2017, představila divize Citroën Racing speciál C3 WRC. Logicky už bez Seba Loeba – tým Citroën Total Abu Dhabi WRT nasadí v sezóně 2017 dva až čtyři vozy C3 WRC pro posádky Kris Meeke / Paul Nagle, Craig Breen / Scott Martin, Stéphane Lefebvre / Gabin Moreau a Sheikh Khalid Al Qassimi / Chris Patterson.

Nicméně je tady speciál, který splňuje nové předpisy FIA zavádějící generaci World Rally Cars, a který hodlá navázat na úspěchy značky Citroën, tedy na 96 vítězství a osm titulů mistra světa. Podíváme-li se na úspachy a statistiky podrobněji, tak tady máme v rámci let 1999 až 2016 zmiňovaných 96 vítězství, z toho 11 v Německu, 10 v Argentině, 9 ve Španělsku a 7 v Monte-Carlu. Celkem 238 umístění na stupních vítězů a 1484 vítězství v rychlostních zkouškách.

Neuvěřitelných 78 vítězství získal Sébastien Loeb, 7 pak Sébastien Ogier, 3 Kris Meeke, 2 Carlos Sainz a Philippe Bugalski, 1 Dani Sordo, Mikko Hirvonen, François Duval a Jesus Puras. S ohledem na jednotlivé závodní speciály připadá 36 vítězství pro C4 WRC, 32 pro vůz Xsara WRC, 26 pro DS 3 WRC, 2 pro model Xsara Kit-Car. Rekordy? Jistě, je to počet vítězství pro jednu značku (96) a umístění na stupních vítězů v řadě (38 od Ralllye Mexiko 2008 po Rallye Velká Británie 2010), 8 titulů v Poháru konstruktérů v mistrovství světa FIA v Rallye (2003–2005 a 2008–2012) a 9 titulů v Poháru pilotů a spolujezdců pro Sébastiena Loeba a Daniela Elenu (2004–2012).

Zpět ale do současnosti, nejbližším podnikem je tedy Rallye Monte Carlo 2017… Vývojové oddělení zahájilo zhodnocení nových předpisů a nové struktury vozu Nový Citroën C3 již v dubnu 2015. Práce se zintenzivnily poté, co byl program schválen na nejvyšší úrovni skupiny PSA. 19. listopadu 2015, když byla vydána zpráva o budoucnosti sportovního programu značky Citroën, již vůz C3 WRC existoval, ehm, virtuálně na obrazovkách počítačů.

Konstrukce prvního prototypu vypukla brzy poté ve vedlejších dílnách. 11. dubna 2016 usedl za volant Kris Meeke a vyjel poprvé na zkušební okruh ve Versailles-Satory. Následně se tým vydal do regionu Languedoc, aby zde provedl první testy na šotolinové trati poblíž Château Lastours. Vůz byl opatřen na karoserii kamufláží, jejímž cílem bylo zamaskovat stylové prvky Nového Citroënu C3, který tehdy nebyl ještě představen veřejnosti.

Vývoj pokračoval v tempu čtyř až pěti dnů měsíčně na různém povrchu, ve snaze dosáhnout jak co nejlepší spolehlivosti, tak výkonnosti. Na konci června byla překročena zásadní etapa, neboť se objevil druhý vůz, určený pro jízdu po asfaltu. V zákulisí pokračovala práce na vývoji v kancelářích a testy v aerodynamickém tunelu, za účelem přesného definování tvarů karoserie. Většinu testovacích jízd odřídil Kris Meeke, který byl potvrzen jako oficiální pilot týmu Citroën Racing až do roku 2018. Na konci každého testování potvrdil jeho práci i Craig Breen a Stéphane Lefebvre, kteří britského jezdce na poslední den vystřídali.

Citroën C3 WRC absolvoval celkově deset testů, při nichž najel 9 500 kilometrů. Poslední nezbytnou etapou před zapojením vozu do automobilových soutěží je jeho homologace. Tu provedla Mezinárodní automobilová federace 13. prosince 2016. Architektura vozu Citroën C3 WRC je podobná jako u jeho předchůdců. Sériový trup byl rozříznut a byly k němu přidány zadní blatníky z kompozitního materiálu, ochranná klec, tunel hnacího ústrojí a nápravnice. Vůz C3 WRC je prvním World Rally Car značky Citroën, který využívá pětidveřovou karosérii.

Zadní dveře jsou zamčené, ale tato konfigurace si nicméně vyžádala práci zaměřenou na osazení a ergonomii, aby se optimalizovala pozice posádky s ohledem na kritéria rozložení hmotnosti, výhledu a pasivní bezpečnosti. Na tu jsou inženýři Citroën Racing a experti FIA obzvlášť zaměřeni. Pokud jde o zlepšení ochrany posádky zejména při bočním nárazu, nepřipouští se žádný kompromis. Dveře byly posíleny vrstvou z kompozitního materiálu, vznikla tak jakási vrstva připomínající prvky AirBump® s vynikajícími vlastnostmi. Vnitřní strana dveří byla opatřena vrstvou z pěny s vysokou hustotou, která dokáže pohltit energii nárazu, skořepinová sedadla nabízejí lepší ochranu hlavy. Předpisy pro rok 2017 umožňují široké pole působnosti, jak vozy vylepšit.

Nejviditelnější z nich se týká zvětšení maximální šířky na 1875 mm (+55 mm), takže vůz je stabilnější a otevírají se nové aerodynamické možnosti. Odpružení, které je zásadní složkou určující pohyblivost auta a pocity pilotů, bylo podrobeno rozsáhlé diskusi. Kombinace pružiny – tlumiče, které Citroën Racing vyvíjí a vyrábí, získaly nový sklon, aby se zvýšil zdvih kol. Mezi hlavní novinky u vozu C3 WRC patří geometrie odpružení, která bude jiná u verze určené pro asfalt a jiná u verze pro šotolinu. Pohon na 4 kola také prošel výrazným vývojem, neboť se vrátil hydraulicky řízený centrální diferenciál. Toto zařízení – použité u vozů Xsara a C4 WRC – umožňuje, aby se přední a zadní náprava otáčely různou rychlostí.

Díky řízení hydraulického tlaku v centrální spojce je možné přenést točivý moment z jedné nápravy na druhou, aby se smazala nedotáčivost a omezilo se případné prokluzování. Aerodynamické úpravy, které umožňují volnější předpisy, se aktivně podílejí na výkonnosti vozu. Přídavné aerodynamické prvky umožňují zvýšit stabilitu ve vysoké rychlosti, větrací mřížky zajišťují ochlazování motoru, převodového ústrojí a brzd.

Než tvůrci došli k definitivní podobě karosérie, vyzkoušeli mnoho možností. Stačí se pozorně podívat na fotky pořízené v průběhu měsíců vývoje a člověk si to lépe uvědomí… Vyšší přední blok motoru, který je charismatickým prvkem vozu, vyvolává dojem robustnosti. Je součástí prodloužení linie bočních oken, která tvaru vozu dodává rovnováhu a přirozenou sílu.

Světelný dvouúrovňový podpis, logo značky a jeho dvojitá chromovaná lišta zasahuje až ke světlům pro denní svícení s LED diodami a zvýrazňuje identitu ke značce. Mistrovským kusem zajišťujícím aerodynamiku je nárazník s lištou a křidélky zvyšujícími přítlak a snižujícími tak nedotáčivost. Spodní část je jiná u verze pro šotolinu a pro asfalt. Přívody sání vzduchu přivádí vzduch k chladiči, výměníku turba a brzdám. Teplý vzduch odchází mřížkami sání pod kapotou a v horní části předních blatníků. Z bočního pohledu vynikne plovoucí střecha posazená na černých sloupcích čelního skla.

Díky řádně promyšlené proporci mezi plnými a prosklenými plochami podtrhuje ochranný rozměr vozu Citroën C3 WRC. Ve spodní části vůz poutají široké prahové lišty odvádějící boční proudy vzduchu. Větrací otvory pod zadními dveřmi umožňují ochlazovat brzdy. Stejně jako vpředu i zde je vzduch odváděn přes horní část blatníků. Velmi propracovaný je i zadní nárazník, který napomáhá odhazování zeminy a sněhu na lehkém terénu.

Tyto tvary ukazující na snahu o co nejlepší aerodynamiku evokují 3D světla, která dodávají vozu Citroën C3 jedinečnou technologickou identitu. Větrák, přes který přečnívá centrální vývod výfuku, odvádí vzduch a tím zvyšuje přítlak. Aerodynamický systém doplňuje pozoruhodné křídlo, které tvoří spodní „lopatka“ a složitá horní plocha. Pro větší účinnost je celé křídlo posunuté vzad a o 50 mm výš než podle starých předpisů.

Technická specifikace  Citroën C3 WRC

Podvozek
Struktura – Původní karoserie Citroën C3 zesílená vícebodově svařovaným rámem
Karoserie – Ocel a kompozit

Motor
Typ – Citroën Racing GRE 2017 – 1.6 turbo s přímým vstřikováním
Vrtání × Zdvih – 84 × 72 mm
Objem válců – 1600 cm3
Maximální výkon – 380 koní při à 6000 ot/min
Maximální točivý moment – 400 N/m při 4500 ot/min
Litrový výkon – 237 k/l
Rozvod – Dvojitý vačkový hřídel v hlavě poháněný řetězem, 4 ventily na válec
Napájení – Přímé vstřikování řízené jednotkou Magneti Marelli

Pohonné ústrojí
Typ – 4 × 4
Spojka – Dvoukotoučová keramicko-kovová
Převodovka – Sekvenční šestistupňová
Ovládání – Poloautomatické s ovládací páčkou u volantu
Diferenciály – Přední a zadní mechanické samosvorné,centrální s hydraulickým řízením

Brzdy
Přední – Vzduchem chlazené kotouče 370 mm (asfalt) a 300 mm (šotolina) Čtyřpístové třmeny chlazené vodou (asfalt)
Zadní – Vzduchem chlazené kotouče 330 mm (asfalt) a 300 mm (šotolina) Čtyřpístové třmeny
Ruční – S hydraulickým ovládáním

Zavěšení kol
Typ – McPherson
Tlumiče – Citroën Racing nastavitelné trojčinné (nízkorychlostí a vysokorychlostní stlačování, roztahování)

Kola
Asfalt – Kola 8 ×18ʺ – pneumatiky Michelin
Šotolina a sníh – Kola 7 ×15ʺ – pneumatiky Michelin

Rozměry, hmotnost a kapacita
Délka – 4128 mm
Šířka – 1875 mm
Rozvor – 2540 mm
Rozchod – 1670 mm (vpředu i vzadu)
Palivová nádrž – 75 litrů
Hmotnost – 1190 kg minimálně / 1350 kg s posádkou (předpisová)

zdroj: Citroën

28.12.2016 8:03

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist