Znáte gentlemany silnic? Tohle je jeden z nich!

V podstatě je to jednoduché, Abyste se stal Gentlemanem silnic, nesmíte být sobec a na silnici musíte pomoc někomu v nouzi.

Tak ono to není tak jednoduché. My obvykle na Autowebu o takovýchto záležitostech nepíšeme, ale teď, v předvánočním čase, se to určitě hodí.

Chlapík na fotce je Tomáš Rašner, který získal v pořadí již 82. titul Gentleman silnic, za to, že bez váhání zasáhl u vážné dopravní nehody.A o co šlo konkrétně? Osobní automobil se ženou za volantem se po nehodě ocitl v rybníce, kde postupně klesal na dno. Tomáš k autu doplaval a řidičku, která nechtěla dobrovolně vystoupit, se mu podařilo dostat na břeh, kde jí poskytl zároveň suché oblečení a komfort vytápěné kabiny svého vozidla.

V odpoledních hodinách ve středu 21. listopadu (takže ne, voda nebyla jako kafíčko) sjela žena se svým autem do rybníka. Krátce poté projížděl cestou ze zaměstnání místem také Tomáš Rašner, který zahlédl auto, už obklopené vodní masou. Své auto zastavil na hrázi, a zatímco jeho spolujezdec zavolal tísňovou linku, vydal se na pomoc tonoucí posádce.

„V té chvíli jsem neměl nejmenší tušení, kdo v autě všechno je a ani v jakém jsou případně stavu. Řešení situace bylo prosté, protože kolega je neplavec. Proto jsem se bleskově vysvlékl, doplaval k autu, které se pomalu potápělo, a začal zjišťovat situaci,“ popisuje své jednání Tomáš Rašner, kterého ani na chvíli nenapadlo, že by kvůli studené vodě měl zůstat na břehu.„Za volantem seděla žena, která ve chvíli, kdy jsem k ní doplaval, vypadala, že spí. Přestože auto klesalo ke dnu a ona měla vodu po ramena, působila apaticky. Dveře od vozu však otevřít nešly,“ popisuje další dramatické okamžiky svého zásahu čerstvý Gentleman silnic.

„Paní byla v šoku, osušili jsme ji, poskytli suché oblečení a  posadili do vyhřátého auta, kde jsme ji uklidňovali a čekali na příjezd záchranné služby,“ přibližuje již klidnější momenty Tomáš Rašner a dodává: „Riziko, kterému jsem se skokem do ledové vody vydal vstříc, jsem si vůbec neuvědomoval. Věděl jsem ale, že je to něco, co musím udělat.“

Nás tak nějak nezajímá moc to, kdo ocenění Gentleman silnic vyhlašuje a sponzoruje, a co Tomáš za svůj čin dostal. Pro nás je zásadní je fakt, že je to kabrňák, který neváhal a poskytl na silnici pomoc, když to bylo potřeba. Smekáme klobouk a děkujeme za všechny, kteří se denně, tak jako my, pohybují v autech a kdykoli mohou podobnou pomoc potřebovat.

Autoweb.cz

21.12.2012 9:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist