Znalci rozeznávají auta stejně, jako obličeje

Možná se vám to zdá poměrně logické, ale tohle je skutečně výsledek exaktního vědeckého zkoumání.

Vědecké špičky v oboru neurologie už delší dobu vědí, že když se člověk (nebo i lidoop) podívá na něčí tvář, začne mu pracovat jedna konkrétní oblast mozku, velká zhruba jako borůvka, které se říká FFA a je umístěná ve spánkovém mozkovém laloku.

Až dosud se mezi vědci vedla debata, zda funguje výhradně pro rozpoznávání lidských tváří, vzhledem k důležitosti tohoto úkolu, nebo se věnuje i rozpoznávání jiných věcí, se kterými se často a intenzivně setkáváme.

Nová studie výzkumníků z Vanderbiltovy univerzity dokázala, že druhá hypotéza je správná. Na několika automobilových znalcích pomocí nejvýkonnějších mozkových scannerů zjistili, že při rozpoznávání jednotlivých modelů aut používají stejnou mozkovou oblast. Dalším poznatkem je, že zatímco pro rozpoznání objektů, které nás příliš nezajímají, používáme postupné identifikační schéma (má to správnou velikost + má to čtyři kola + vrčí to = je to auto a hele, dokonce červené), experti na danou oblast používají více holistický přístup, který se soustředí spíše na celek, než na detaily a umožňuje výrazně rychlejší a přesnější výsledky.

Inu, mohli se nás zeptat. Už v pubertě jsme s kamarády hodnotili holky podle toho, která má lepší šasi…

Honza Koubek

8.10.2012 7:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist