Zruší Londýn mýtné?

Nový Londýnský starosta vážně uvažuje o zrušení poplatku za vjezd do centra metropole.

Londýnský starosta Boris Johnson, který převzal žezlo po nepříliš populárním, zeleném a socialistickém Kenu Livingstoneovi, vážně uvažuje o zrušení Congestion Charge, tedy poplatku za vjezd do centra hlavního města. Boris Johnson se proti zastáncům C-charge (většinou z řad zelených, socialistů a jiné havěti) hájí tím, že proti poplatku je přes 70% všech obyvatel, široká odborná veřejnost a roční náklady přes 123 milionu liber (přes 4 miliardy korun).

Zajímavé je, že původní plán zavést C-charge sníží emise v Londýně. Skutečnost je taková, že po zavedení se situace nezměnila, ba naopak. Meziroční průměr měřitelných emisí v centru města dokonce nepatrně vzrostl a podle odborníků a nového starosty se tak jasně ukazuje, že osobní automobilová doprava nijak centrům měst neškodí.

Starosta Johnson se nechal slyšet, že samozřejmě uvítá, když pojedou obyvatelé do centra hromadnou dopravou, na bicyklu a nebo pěšky, nechce však každého, kdo vlastní auto, trestat dalšími a dalšími poplatky. Také podle něj neprospívá C-Charge firmám sídlícím ve zpoplatněné zóně. Zákazníci prý raději zvolí jinou, kam se dostanou autem, aniž by museli platit.

Boris Johnson na další dotazy odpověděl, že nechce žádné další poplatky pro auta. Chce se jen podílet na tom, aby byli obyvatelé k používání MHD a bicyklů motivováni jinou cestou.

Samozřejmě, že všechny kroky musí nejprve schválit a odhlasovat rada města. Ale i tak je dobré, že někdo z vysokých představitelů otevřeně hovoří o negativním dopadu mýtného za vjezd do center velkoměst. Doufejme, že si z toho Praha vezme příklad a radnice hodí návrhy na zavedení mýtného do kamen.

autoweb.cz

4.7.2008 7:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist