Zhluboka dýchat!

Centrum pro ekologii z amerického Michiganu provedlo studii přítomnosti nebezpečných chemických látek v interiérech automobilů. Nejlépe z ní vyšlo Volvo

Studie se zaměřila především na látku PBDE, která zamezuje hoření plastických hmot a ftaláty, které se používají jako změkčovadla plastů. Tyto látky se zejména vlivem vysokých teplot mohou uvolňovat a buď se usadí v prachu na palubní desce, nebo je posádka vozu rovnou vdechuje. Některé typy ftalátů a zhášedel jsou ale zdraví nebezpečné, protože mohou podporovat vznik genetických mutací.

Podle výzkumu je obsah PBDE v prachu na čelním skle automobilu až pětkrát vyšší, než v běžné domácnosti. Přitom mnoho lidí tráví v autě více času, než doma před televizí.

Centrum pro ekologii tedy sehnalo automobily jedenácti různých značek, vyrobené v letech 2000 až 2005 a provedlo testy na přítomnosti zmíněných substancí. Nejnižší emise ftalátů byly naměřeny ve voze značky Volvo a také úroveň PBDE byla ve švédském voze nižší, než u většiny konkurentů, předstihla jí překvapivě pouze značka Hyundai. Ta ovšem na druhou stranu zaznamenala zdaleka nejhorší výsledek v úrovni ftalátů: na metru čtverečním jich vědci zjistili 24 mikrogramů, zatímco druhý nejhorší Chrysler už měl jen 10 mikrogramů a Volvo pouhé tři mikrogramy.

Volvo se tak stává automobilkou s nejčistšími interiéry, těsně následuje BMW, které se v obou měřeních umístilo s minimálním náskokem těsně za Volvem.

V Evropě i Japonsku nastává v poslední době odklon od toxických chemikálií a hledají se bezpečnější alternativy. Stanovy EU například už od roku 2003 zakazují použití PBDE v elektronice a elektrických instalacích. Ftaláty jsou zakázané v hračkách, výrobcích pro děti a kosmetice.

Honza Koubek

26.1.2006 10:45

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist