Winterkorn by mohl hodit SEAT přes palubu

Nastupující šéf skupiny Volkswagen by se španělské automobilky nejraději zbavil, i když ne všichni jeho záměr podporují.

Jakmile se v lednu chopí žezla nový šéf skupiny Volkswagen Martin Winterkorn (dnešní ředitel Audi), ve španělském SEATu si nebudou jisti dnem ani hodinou. Zdroje blízké Winterkornovi totiž prozradily reportérům německého týdeníku Automobilwoche, že v hlavě nadcházejícího velkého šéfa se rodí plán na oddělení značky SEAT od VW a její následný prodej.

SEAT víceméně spadá do Winterkornovy kompetence už dnes. V rámci koncernu totiž španělská automobilka patří pod Audi, do rodiny sportovně orientovaných značek. A Winterkorn s ní ve svých budoucích plánech nepočítá. Přestože mnohá odborná média spekulovala o výrobě budoucího Audi A1 v továrnách SEATu, v pátek Winterkorn společně s belgickým premiérem Gázem Verhofstadtem oznámili, že se tak bude dít v Bruselu. Tamější továrně VW hrozilo po omezení výroby Golfu zavření.

Winterkorn údajně ztratil trpělivost se značkou, která není schopna vytvořit očekávané zisky.

Bernhard je proti

SEAT se přitom v nemalé míře podílí na vývoji Audi A1, stejně jako předtím spolupracoval na přípravě A3. Vedení do poslední chvíle věřilo, že produkce jedničky připadne jejich továrně v Martorellu. Tím by se obsadily nevyužité kapacity továrny a vzrostla by i její ziskovost.

Zdroje z koncernu se domnívají, že šéf značky VW Wolfgang Bernard se proti plánům na odprodej SEATu postaví. To však nemusí nic znamenat. Jak jsme nedávno informovali, Bernard se snaží z Volkswagenu odejít.

Plán se nelíbil ani odstupujícímu řediteli celého Volkswagenu Berndu Pischetsriederovi. V říjnu argumentoval tím, že kupec by získal přístup k now-how a dalším citlivým informacím koncernu.

SEAT v poslední době zaznamenal jisté zlepšení. Za prvních deset měsíců letošního roku prodal celkem 313 595 aut, což je o 4,4% více než ve stejném období roku 2005. Jeho podíl na trhu narostl o desetinu procenta, na 2,5%.

autoweb.cz

5.12.2006 4:43

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist