Peking zakazuje autům jezdit

Do čínské metropole se již auta nevejdou, úředníci jim zakazují jízdu.

Zatímco evropská ekonomika skomírá, podniky zavírají své brány a tisíce lidí se kvůli tomu ocitají bez práce, v komunistické Číně je díky tomu naopak, zde dochází k vskutku gigantickému hospodářskému boomu. Že za tím stojí naprosté pohrdaní i těmi nejzákladnějšími ekologickými principy, je věc druhá, ale to sem teď nepatří.

Čínský úspěch s sebou nese jeden vedlejší efekt a tou je obrovskou rychlostí narůstající počet osobních aut v soukromém sektoru. Například v Pekingu je nyní registrováno přes 3 500 000 osobních aut, což znamená, že průměrná čínská rodina již vlastní jedno auto.

Důsledkem je naprostý kolaps dopravy, který se rozhodly úřady vyřešit vskutku radikální cestou. Každé auto má totiž jeden den v týdnu zákaz jízdy. Den, který na vás vyjde, se určí podle registrační značky, takže například v pondělí nesmí vyjíždět auta, jejichž značky končí na 2 a 7, v úterý pak čísla 1 a 6, ve středu 0 a 5, ve čtvrtek 9 a 4 a v pátek 8 a 3.

Úřady slibují, že majitelé „postižených“ aut nepřijdou zkrátka. Bude jim umožněn bezplatný přesun hromadnou dopravou (takže se problém pouze přesune jinam) a také bude na celý jeden měsíc zrušeno mýtné na zpoplatněných silnicích.

Zdá se to možná úsměvné, jenže podobný krok chystají například řecké Atény a také řada dalších světových metropolí, kde je situace více než tristní. Praha o něčem podobném doufejme neuvažuje.

autoweb.cz

15.10.2008 5:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist