Morová nákaza se šíří: Manchester zavádí mýtné

Další britské město zavádí mýtné. Praha bude brzy následovat.

Manchester, jedno z největších britských měst, se chystá spustit systém mýtného, podobného tomu v Londýně, za vjezd do centra (tzv. Congestion charge nebo C-charge). V tomto případě se to ale bude týkat všech aut, ne jen SUV, a pod centrum spadá skoro celé město. Vzniká tak jedna z největších zpoplatněných zón na světě. Zavedena byla vnitřní a vnější zóna, do vnější spadá dokonce městský okruh, dálnice M60.

Poplatek bude činit 2 libry (64 korun) za překročení vnějšího okruhu a dále pak jednu libru za překročení vnitřního. Další libra se pak naúčtuje při výjezdu z města v odpoledních hodinách. Úředníci předpokládají roční přínos okolo tří miliard liber. Slibují investice do infrastruktury, ale sami dobře víte, kde takové prostředky končí. V kvalitách silnic se rozhodně neprojeví.

Jediné, co může řidiče trochu utěšit, je skutečnost, že mýtné se bude platit pouze v dopravní špičce. To je ráno od 7:00 do 9:30 a odpoledne od 16:00 do 18:30. Nabízí se tedy možnost jet do práce už na šestou a domů ještě před čtvrtou hodinou, což určitě většina lidí učiní. A tak to vypadá, že místo dopravní špičky budou silnice v osm hodin už prázdné.

Normálně by nás takové zprávy nezajímaly, ale spoustu lidíautomobilek zavádění mýtného za vjezd do center měst pobuřuje a Praha takové „opatření“ také chystá. Doufejme, že na radnici hlavního města dostane někdo rozum a jakýkoli podobný návrh smete ze stolu.

autoweb.cz

9.6.2008 11:47

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist