EU a výrobci se dohodli na emisních limitech

Zástupci automobilek a evropští úředníci našli konečně společnou řeč.

Evropská unie a automobilky konečně dospěly k závěrům, který uspokojí obě strany. Automobilky chtěly posunout přísné emisní limity na později, protože podle jejích zástupců, a také podle nezávislých expertů, by si skokové snížení emisních limitů na 130 g/km CO2 do roku 2012 vyžádalo obrovské náklady. To by automobilkám způsobilo ještě výraznější komplikace, neboť některé z nich se v současné krizi potácí na pokraji zhroucení.

Evropští úředníci a jiní zainteresovaní pomatenci naštěstí dostali rozum a správně usoudili, že nemá cenu v současnosti výrobce tlačit do něčeho, co nemohou reálně splnit. Podle nezávislých odborníků je tento krok ze strany EU rozumný, protože automobilový průmysl zaměstnává v celé Evropě statisíce lidí, jejichž pracovní místa jsou nyní ohrožena.

Nová dohoda zní takto: do roku 2015 mají automobilky snížit průměrné emise prodávaných vozů na 130 g/km CO2, to je o necelou pětinu oproti současnému stavu. Cíl 95 g/km CO2 v roce 2020 byl pouze navrhnut, ale ještě se o něm nerozhodovalo.

Podařilo se rovněž dosáhnout pokroku v jednáních ohledně limitů pro výrobce luxusních aut, jako například Jaguar, Land Rover a Porsche. Někteří zástupci EU se totiž vyjádřili kladně k návrhům, že pro některé výrobce, kteří nemají ve své nabídce malá velkosériová auta, by se stanovily jiné limity.

O návrzích se bude ještě hlasovat na půdě evropského parlamentu, ale podle všeho už se bude jednat pouze o formalitu. Nelze nyní říci, jestli se jedná o vítězství automobilek, protože i přes toto poslední jednání je tlak na snižování emisí CO2 neúměrně silný oproti emisím ostatních produktů spalovacího procesu, například nespálených uhlovodíků, sazí, pevných částic a oxidů dusíku, které nadělají mnohem větší paseku než relativně neškodný oxid uhličitý.

Tak, buzeraci automobilů na dalších pár let teď máme vyřešenou. A co se takhle konečně podívat třeba na čínský průmysl, výrobu elektrické energie a nakládání s odpady v rozvojových zemích?

autoweb.cz

3.12.2008 5:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist