Vítězí Coma, de Villiers a Čagin

Dnes skončili naděje Farii, hořela Kleinschmittová

Třem motocyklistům, dvěma automobilovým posádkám a jednomu kamionu se nepovedlo projít úspěšně nástrahami Evropské části Dakarské rely. Ti ostatní se v noci přemístili po trajektu do Afriky a v brzkých ranních hodinách vystartovali do 3. etapy. Až nedaleko před cílem se dostal Španělský motocyklista Marc Coma před Američana Chrise Blaise, který překvapivě vedl na všech mezičasech, ale nakonec se musel spokojit až se druhým místem se ztrátou necelé minuty. Třetí se umístil Španěl Isidre Esteve Pujol. Slovák Katriňák skončil na 13. místě. Potíže s převodovkou postihly jednoho z největších favoritů Cyrila Desprese, který sice držel dlouho třetí místo, pak ale postupně klesl až na 21. příčku. Ztráta 22 minut ale není nic, co by se již nedalo dohnat. Doposud vedoucí Herdes Rodrigues skončil až 23. Vítěz první etapy Ruben Faria zůstal stát na 185. km s potížemi s motorem a stále ještě neprojel cílem. Dobře si vedli Martin Macek, který dokončil na 31. pozici, a Dušan Randýsek, jenž skončil o 14 míst hůře. David Pábiška zajel 79. čas, až o příčku za ním je náš nejfavorizovanější jezdec Ivo Kaštan, jemuž se zatím vůbec nedaří. Josef Macháček byl dnes 89. První závodníci již měli potíže s blouděním, žádný z nich však nepatří mezi favority. Celkově se ujímá vedení Esteve Pujol před Comou a Casteuem, Macek je 27. Vítězem kategorie automobilů se stal Jihoafričan Giniel de Villiers (VW), který o 25 sekund udolal svého kolegu Carlose Sainze, jenž po propadu ve druhé třetině závodu mohutně finišoval a v závěru překonal Stephane Peterhansela (Mitsubishi), jemuž se pro změnu nepovedl začátek měřeného úseku. Zpočátku vedl Američan Mark Miller s VW, ale později se propadl na páté místo, jež mu zůstalo až do cíle. Nedařilo se opět Juttě Kleinschmidttové, jejíž BMW postihl drobný požár. I přesto však Němka obsadila 20. místo. Miroslav Janáček drží dobré tempo, dnes byl 26. Peter Jerie získal kulaté 100. místo. Celkově vede Sainz před de Villiersem a dnes šestým Sousou. Zapletal drží 33. příčku. V kategorii kamionů zvítězil Rus Vladimir Čaginem na Kamazu. Ze začátku musel svádět vyrovnaný souboj s Gerarded de Rooyem (Ginaf), který ale měl později potíže a ztratil, přesto nakonec dokázal vybojovat druhé místo. V boji dvou Manů o třetí příčku porazil Hans Stacey Phillipa Jacquota. Aleš Loprais si nevedl vůbec špatně a obsadil 6. místo, Martin Macík skončil 11, za očekáváním zůstal Andre de Azevedo, jenž byl až 22. Tomáš Tomeček jel s poškozením kola, které utrpěl v první etapě, takže měřený úsek dokončil až jako 20. V čele celkového pořadí je stejná trojice, jaká obsadila první tři místa v dnešní etapě. Loprais, Macík a de Azevedo drží 7. až 9. místo, Tomeček, jenž dostal pětihodinovou penalizaci za vynechání kontrolního bodu v první etapě, je až 60.