Jak se jezdí rely?

Reportáž ze Vsetínské sprintrely I.

V následujících třech dnech pro Vás budeme zaznamenávat přípravy na soutěž a průběh rely společně s posádkou Leoš Flídr – Bohumil Ehl. Ti se vydali na poslední podnik MČR ve sprintrely, OMV WURTH rally Vsetín s vozem Octavia WRC. Přijali jsme pozvání jejich týmu a společně s nimi se Vám budeme snažit přiblížit zákulisí soutěže.Středa 2.11. Navečer v 18,00 se scházíme v Ještěticích, sídle firmy Flídr Autocentrum. Leoš kontroluje vybavení: originál přihlášky, kombinézy, prádlo, rukavice, přilby, obuv, psací potřeby pro rozpis, mapu, intercom..Nic nesmí chybět. Důležitá je pohoda v týmu a chybějící maličkost může náladu jezdce i spolujezdce ohrozit. Leoš řeší s ředitelem závodu místo převzetí Octavie WRC od Profika. Vůz je třeba polepit a doladit. Ředitel závodu je vstřícný a poskytuje cenné rady.V 19,00 vyrážíme. Tréninkovým Mitsubishi Lancer EVO VII. Po desáté hodině jsme v Ratiboři, místě našeho třídenního pobytu. Po ubytování uleháme. Ráno je budíček v 7,00.Čtvrtek 3.11.Po poměrně vydatné snídani vyrážíme do 8 km vzdáleného Vsetína. Na tamním fotbalovém stadionu v hotelu Sport přebíráme itinerář. Zdravíme se s Milanem Liškou. Posádka Flídr – Ehl dostává číslo 10.
„S takhle vysokým startovním číslem jsme ještě ve sprintu nejeli, je to pro nás čest,“ dodává po převzetí ´itíku´ Leoš.Ihned po převzetí vyráží Leoš s Bohoušem na trať. Já dostávám za úkol obstarat baterie do intercomu. Volám Honzovi Kopeckému. Chci si obstarat a ověřit pár informací a také osobně popřát k úspěchu ve Španělsku..Je půl desáté a zjišťuji, že jsem Honzu vzbudil!! Ten člověk je snad bez nervů!!  Vždyť už má trénovat!  Honza je velmi vstřícný a podivuje se nad tím, že Leoš už trénuje..“Co tam chce do večera dělat? Je ještě páteční trénink. Já se raději prospím..“ dodává na konec telefonu.Já mám poměrně volno. Svých pár povinností zařizuji záhy a nechci se nudit. Kupuji si turistickou mapu a zjišťuji, že tratě jsou opravdu velmi náročné a zajímavé, ale zároveň mi připadají divácky těžko přístupné. Po obědě vyrážím pěšky zpět do Ratiboře. Počasí je velmi příjemné, společnost levého břehu Vsetínské Bečvy též. Okolo 15. hodiny se setkávám opět s Leošem a Bohoušem. Z tratí jsou nadšení, líbí se jim, zcela jistě zdejší profil obohatí jejich systém rozpisu, shodují se.“Tratě jsou náročné, prostředí krásné. Jen se bojím, že pro Octavii jsou cesty příliš úzké,“ vyjádřil své pochopitelné obavy Leoš. „Mám ale v rozpisu pár zatáček, které jsou označeny ´dveřma napřed´a tak doufám, že neskončíme v 1. erzetě a pobavíme diváky.“Posádka má odtrénován 2x RZ 1, RZ 2 i RZ 3. Na pátek tak zůstává pouze jediný průjezd RZ 1 a 2x se pojede zbytek. Oproti řádům jsou totiž ve zvláštních ustanoveních na RZ 1 povoleny pouze 3 průjezdy. V pátek dopoledne je též třeba polepit vůz Octavia WRC. Po dohodě se vše odehraje u Petra Vraje v pneuservisu Jablůnka. Jeden problém je vyřešen. Dalším problémem zůstává zajištění krátkého testovacího úseku pro konečné doladění vozu.Večeříme. Volá Honza Kopecký. „Co říkáte na tratě? Dojezd RZ 2 je hodně na srdce, co?“Leoš přiznává, že po druhém tréninkovém průjezdu dělal před cílem RZ 2 korekci rozpisu a inkriminovaný sjezd spíše prodá..Uvidíme, pár jeho ´prodaných úseků´ jsem viděl, diváci se asi nebudou nudit..  Honza Kopecký přijíždí za námi do motelu. Je viditelně uvolněný. Osobně gratulujeme k bodu ze Španělska. Skromně přijímá, příjemná chvilka..Společně se domlouváme na partičce bowlingu. Odjíždíme do Zlína a zvládáme 2 hry. O předposlední místo bojuji s Bohumilem Ehlem. Ten to ovšem hraje prvně. O prvního ´fleka´ si to rozdává Leoš s Honzou.. Kruci, musí být Ti dva lepší ve všem?!Vítězí Honza, inu mládí..Leoše v rozhodujících chvílích zrazuje jeho levačka. Odjíždíme zpět na motel Ratiboř. Honza do Vsetína. Večerka ve 23,00. Pokračování zítra.

Zdeněk Umlauf

4.11.2005 12:10

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist