Antonín Tlusťák: Srdíčko se nám několikrát zastavilo

"Začátek v sobotu byl špatný"

Za náročných podmínek, které na Šumavě o víkendu panovaly, je ale rád za získané body a také proto, že se mu podařilo svůj Citroën Saxo Kit Car dovézt do cíle nepoškozen. Na start soutěže, která začínala v pátek diváckou zkouškou na Činovském okruhu nedaleko Klatov, se Toník postavil s Tomášem Plachým, jenž stejně jako na Jänner Rally zaskočil v roli spolujezdce za pracovně zaneprázdněného Vlastimila Dědice. Čas posádky Tlusťák – Plachý z RZ 1 ovlivnila havárie Josefa Semeráda, jenž ‚poslal‘ své Mitsubishi Lancer Evo 7 přes střechu. Společně s několika dalšími jezdci musel Tlusťák pod žlutou vlajkou zpomalit a bylo po závodění. „Na okruhu jsme dostali žlutou vlajku, takže jsme si zazávodili jen dvě kola a pak už jsme jeli na blinkry a dojížděli jsme v klidu. Přidělení časů bylo zvláštní. Nevím, jak to počítali,“ podotkl Toník Tlusťák, který tak do sobotního programu nastupoval z osmadvacátého místa absolutně a čtvrtého mezi dvoukolkami. V sobotu, kdy se jezdci museli vypořádat s tratí ala Monte Carlo, neboť na ně čekal led, vyjeté koleje, spousta zimního posypu, mokrý i suchý asfalt, nezačal Toník Tlusťák podle svých představ.
„Začátek v sobotu byl špatný. Začal jsem strašně pomalu a hodně jistě, proto jsme na první vložce ‚dostali‘ hrozně moc. Pak jsem se dvě tři vložky rozjížděl, ale večer už to bylo super,“ popsal průběh úvodní etapy ze svého pohledu zádveřický jezdec a přiznal, že mu na trati několikrát řádně zatrnulo: „Krizovky byly. Měli jsme obuté pneumatiky s hroty a na některých místech, kde se jelo na asfaltu, se nám stalo, že jsme ‚poslal‘ auto do zatáčky, ale nezatočilo to, takže párkrát se srdíčko zastavilo, ale vždycky to naštěstí nějak vyšlo, protože jsme se opřeli buď o bariéru, nebo jsme se kolem opřeli o břeh. Dopadlo to dobře, ale určitě jsme zažili hodně krušných chvil.“
Po třinácti rychlostních zkouškách z devatenácti figurovali Tlusťák s Plachým na šestadvacáté příčce celkově a drželi třetí pozici v kategorii S1600. Jen pět vteřin ale na dvojici týmu Motocarsport Zádveřice ztrácel Vladimír Berger se Škodou Fabia Kit Car. V neděli se proto dal očekávat zajímavý souboj o bronz mezi dvoukolkami.
A Tlusťák s Bergerem tato očekávání naplnili. Proti sobě se postavilo dravé mládí v osobě juniorského mistra republiky Antonína Tlusťáka a vyježděná zkušenost reprezentovaná ex-továrním jezdcem Škodovky Vladimírem Bergerem.
Při prvním průjezdu úsekem Brod – Mladice (RZ 14) prohrál Tlusťák s Bergerem o 3,5 sekundy, stále však držel třetí příčku mezi dvoukolkami. Na následující vložce byl ale Berger znovu rychlejší a s náskokem 4,2 sekundy se prosadil před Toníka. Po RZ 16 (Strážov –Patraska) se ještě dokázali Tlusťák s Plachým vrátit před Bergera s Grossem (+ 2,1 s), ale v závěrečné sekci se jim nepodařilo udržet zkušené matadory za svými zády a dojeli si mezi dvoukolkami pro nepopulární ‚bramboru‘. „V neděli to byl pěkný závod s Láďou Bergerem, tahali jsme se o vteřiny. Láďa jel moc pěkně a je znát, že je zkušený, protože volil správné pneumatiky a přesně věděl, co má udělat. Sice nás porazil, ale závod s ním byl super. Auto jsme nepoškodili, což je dobré, ale mohli jsme být rychlejší,“ podotkl v cíli soutěže sebekriticky Antonín Tlusťák.  

Michael Daněk

22.2.2006 8:40

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist