VC Japonska – vítězí Lewis Hamilton

V dramatickém závodě na okruhu Fuji získává Hamilton náskok 12 bodů.

Lewis Hamilton se posunul blíže ke svému prvnímu titulu šampiona Formule 1 když vyhrál ve Velké Ceně Japonska na okruhu Fuji. Posunul se o dvanáct bodů před současného šampiona Fernanda Alonsa, který závod nedokončil. Druhé místo získal Hekki Kovalainen před Kimim Raikkonenem na místě třetím. Podmínky na trati byly skutečně katastrofální, Ferrari zariskovalo když do závodu poslalo Massu na přechodových pneumatikách – a to se nevyplatilo, v prvním kole dostal smyk a hned nechal přezout na mokré pneumatiky. Kimi Raikkonen také měnil pneumatiky, a to ve třetím kole. Auta kroužila za safety carem dokud se FIA nerozhodla že podmínky jsou bezpečné. Ve 14. kole riskuje Ferrari podruhé a dočerpalo Raikkonenovi palivo. To samé podstoupil i Massa o kolo později. Lewis Hamilton zatím vedl před Fernandem Alonsem, za nimi jeli Heidfeld, Button, Webber a Vettel. Kubica držel sedmé místo a Fisichella osmé. V 19. kole dostala strategie Ferrari vážnou trhlinu, safety car zajel do boxů a závod pokračoval. Wurz ztratil kontrolu nad svým Williamsem v první zatáčce a narazil do Massy. Závod pro něj skončil a Massa si vysloužil penalizaci drive-through kvůli předjíždění při safety caru. Při opětovném startu závodu nejvíce ztratil Nick Heidfeld, který se propadl až na 10. místo. Vettel jel na třetím místě před Webberem, Buttonem, Fisichellou, Kovalainenem a Kubicou. Fernando Alonso zajel do boxů jako první ve 27. kole a Hamilton ho následoval v kole příštím. Dokázal se vrátit před Alonsem, kterého brzdily ostatní vozy na trati. Oba McLareny měly po zastávce v boxech problémy, viditelně zpomalily a měly problém zůstat na trati. Dramatický zvrat přišel ve 41. kole, kdy Alonso ztratil kontrolu nad svým vozem na výjezdu ze zatáčky pět a narazil do bariéry. Na trať vyjíždí opět safety car a Hamilton vede před Webberem a Vettelem. Ve 46. kole Vettel naráží do Marka Webbera a oba vozy končí. O dvě kola později závod pokračuje s pořadím Hamilton, Kovalainen, Massa, Coulthard, Fisichella, Heidfeld, Raikkonen, Barrichello. 58. kolo – Massa zajíždí do boxů a Raikkonen se po přejdetí Davida Coultharda posouvá na třetí místo. Lewis Hamilton pokračoval dále a získal další vítězství. To znamená také nezanedbatelnou výhodu v šampionátu jezdců. Hekki Kovalainen se dokázal posunout o devět pozic a získal druhé místo. Kimi Raikkonen pak udržel svou třetí pozici. David Coulthard získal pro Red Bull skvělé čtvrté místo. Fisichella pak dojel pátý. Massa dokončil na šestém a Kubica na sedmém místě. Osmé místo patřilo Liuzzimu, který tak získal první bod stáje Toro Rosso v této sezoně.     Pozice Jezdec Tým Kol Ztráta Kvalifikace Body 1 Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 67 Vítěz 1 10 2 Heikki Kovalainen Renault 67 +8.3 s  11 8 3 Kimi Räikkönen Ferrari 67 +9.4 s  3 6 4 David Coulthard Red Bull-Renault 67 +20.2 s  12 5 5 Giancarlo Fisichella Renault 67 +38.8 s  10 4 6 Felipe Massa Ferrari 67 +49.0 s  4 3 7 Robert Kubica BMW 67 +49.2 s  9 2 8 Vitantonio Liuzzi STR-Ferrari 67 +55.6 s  22 1 9 Adrian Sutil Spyker-Ferrari 67 +60.1 s  19 10 Rubens Barrichello Honda 67 +88.3 s  16 11 Jenson Button Honda 67 +1 Kolo 6 12 Sakon Yamamoto Spyker-Ferrari 66 +1 Kolo 21 13 Jarno Trulli Toyota 66 +1 Kolo 13 14 Nick Heidfeld BMW 65 +2 Kola 5 15 Takuma Sato Super Aguri-Honda 65 +2 Kola 20 Nedokončil Ralf Schumacher Toyota 55 +12 Kol 14 Nedokončil Anthony Davidson Super Aguri-Honda 54 +13 Kol 18 Nedokončil Nico Rosberg Williams-Toyota 49 +18 Kol 15 Nedokončil Sebastian Vettel STR-Ferrari 46 Kolize 8 Nedokončil Mark Webber Red Bull-Renault 45 Kolize 7 Nedokončil Fernando Alonso McLaren-Mercedes 41 Nehoda 2 Nedokončil Alexander Wurz Williams-Toyota 19 +48 Kol 17