FIA zavádí pravidlo 110 % v obavách z pomalých jízd

To zaručí, že se během kvalifikace nebude šachovat s palivem.

V obavách z extrémně pomalých jízd během kvalifikace FIA zavádí limit, který upřesní, kolik litrů bude moci ten který jezdec před závodem dotankovat.

Letos se zavádí nový systém kvalifikace, při kterém v jednotlivých kolech bude odpadávat pět nejhorších. V poslední dvacetiminutovce si to o pole position rozdá deset nejlepších.

Právě ohledně této dvacetiminutovky panují obavy, že v jejím úvodu budou jezdi šetřit palivo, aby přitom vykázali najetá kola. FIA jim totiž podle stávající formulace umožní dotankovat daný počet litrů s ohledem na počet odjetých kol. Jezdci by tím získali více paliva.

Další příčinou obav je možnost vážnějších kolizí na dráze, kde by se potkávaly rychlé a pomalu jedoucí vozy.

Některé týmy v důsledku toho žádaly FIA, aby zakročila. Magazín Autosport nyní uvádí, že FIA ve svém dopise adresovaném týmům řešení vysvětlila.

Řešení se naopak obrátí v nevýhodu toho, kdo zajede čas pod 110 %. Takové kolo nebude započítáno k těm, které přidělí jezdcům palivo na konci kvalifikace. Naopak mu bude chybět to, které zpracoval během zmíněného pomalého kola.

„Tzv. pravidlo 110 % zajistí, že jezdci nebudou mít snahu jezdit pomalu,“ řekl mluvčí FIA. „Jestli se dostanou přes 110 % svého nejrychlejšího kola, nebudou tato kola započítávána do palivového přídělu.“

FIA se původně také obávala, že by týmy implementovaly dráhá opatření, která by zajistila extrémně velkou spotřebu na začátku dvacetiminutové kvalifikace. Váha auta by se tak snížila a jezdci by mohli zajíždět rychlejší kvalifikační kola. Podle původních plánů by pak dotankovali na původní úroveň.

„To bychom je viděli jezdit s plamenomety na zádi vozu,“ řekl Mosley.

Tomáš Richtr

17.2.2006 8:20

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist