Zavedení bodového systému provázejí problémy

V některých regionech stále čekají na potřebné vybavení, mnohde panují z rozjezdu systému obavy.

Už příští týden začne platit bodový systém trestání neukázněných řidičů a další opatření, která mají zlepšit situaci na silnicích, ale jejich zavedení zřejmě narazí v některých regionech na problémy. Radnice kvůli změnám přijaly nové úředníky, ale některé dosud nedostaly potřebnou počítačovou techniku ani peníze, bez nichž nemohou nová opatření plnohodnotně zavést do praxe. I tam, kde jsou připraveni, se ale obávají, že další potíže přinese praktické uplatňování změn.

Problémy s přípravou na novinky mají úřady na Vysočině, v jižních Čechách, na Karlovarsku a ve středních Čechách. Třeba na Vysočině dosud nemá 15 pověřených měst počítače ani software k vyřizování agendy bodového systému. Podle harmonogramu se také neuskutečnily žádné zkoušky, naostro tak systém najede v pondělí. Kraj už ale na účty obcí distribuoval na zvýšené náklady zhruba šest milionů korun, ministerstvo proškolilo úředníky. Také radnice v Karlovarském kraji zatím nedostaly počítačové a softwarové vybavení od ministerstva dopravy. Karlovarský magistrát dostal dopis, že by měl počítače dostat dnes. „I tak je to ale na poslední chvíli,“ řekl ČTK mluvčí karlovarského magistrátu Jakub Kaválek. Na vybavení čeká i sokolovská radnice. Podobné je to ve středních Čechách – ani tam nemají některé odbory dopravy potřebné technické vybavení. Někde dosud nedostali počítače, jinde chybí program nebo do něj kvůli technické chybě zatím pracovníci nemají přístup.

Všichni ale doufají, že se jim 1. července podaří novou agendu spustit. Další místa hlásí, že jsou připravena, ale mnohde ani tam nejsou bez problémů. Například odbor dopravně-správních agend na pražském magistrátu si zatím bude muset vystačit se současným počtem úředníků. Počítače má půjčeny od magistrátu, techniku od ministerstva teprve dostane. Odbor má místnosti i techniku, systém ale není jako celek odzkoušen. Podobné zkušenosti mají na Plzeňsku. Tamější městské úřady se v rámci svých možností připravily, přijaly a nechaly proškolit nové zaměstnance, vyčlenily a nábytkem vybavily potřebné prostory, ale zatím čekají na počítače a programy od ministerstva dopravy, bez nichž nové povinnosti nemohou vykonávat.

Připraveni zvládnout nové úkoly jsou města v Ústeckém kraji, ale na adresu státu, který už obcím zaslal peníze na pokrytí zvýšených nákladů, jejich představitelé nešetří kritikou. Připraveny jsou i radnice na jižní Moravě, ale jejich zástupci si kladou otázky, zda bude stačit počet nově přijatých úředníků a zda peníze od státu pokryjí všechny náklady spojené s touto změnou. Přípravy na uplatňování nových silničních pravidel a jejich důsledky finišují na Olomoucku. Na některých radnicích tam v těchto dnech vrcholí výběrová řízení na nová místa a instalují se nové počítače. Úředníci tvrdí, že jsou na nový zákon, který začne platit od července, připraveni. Přesto mají z jeho rozjezdu obavy.

autoweb.cz, ČTK

23.6.2006 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist