Vznikne v Praze okruh pro F1?

Už jste to možná slyšeli: soukromí investoři uvažují o výstavbě závodního okruhu na území hlavního města Prahy. Je to dobrý nápad?

Abychom si dokázali odpovědět na tuhle otázku, musíme zřejmě počkat na dnešní tiskovou konferenci, protože prozatím je celá věc zahalena spoustou otazníků. Nejdůležitější neznámou je lokalita, kde by měl okruh vzniknout. Spekuluje se o několika místech na hranicích Prahy, například o okolí Průhonic, Ruzyně, nebo Satalic.

Objevily se ale i naprosto protichůdné zprávy o možnosti výstavby okruhu přímo ve městě. Zatímco jedna zpráva možnost výstavby ryze městského okruhu kategoricky vylučuje, druhá se zmiňuje o volných pozemcích ve Strašnicích. Možné ale je, že pravdu budou mít oba zdroje. Ryze městský okruh s využitím stávajícíh komunikací, jak ho známe například z Monte Carla, je skutečně nesmysl. Dokonce i Monaco ještě stále existuje pouze díky svému věhlasu a tradici. Požadavky na moderní okruh, který se chce ucházet o homologaci pro F1, jsou diametrálně odlišné.

Je možné takový okruh postavit na volných pozemcích ve Strašnicích? Inu, pokud na projektu opravdu pracuje slavný stavitel závodních okruhů Hermann Tilke a pokud jsou správné informace o plánované investici ve výši až 300 miliónů Eur, možné to samozřejmě je. Otázkou je, jestli je to rozumné. Okruh pochopitelně produkuje spoustu hluku a představovat si, že se na něm pojede pár závodů v létě, je nerealistické. Aby se taková stavba zaplatila, je třeba takřka neustálý provoz.

Závodní okruh však Praze skutečně chybí. V největším českém městě je spousta motoristických nadšenců, kteří by se na závody rádi přišli podívat, ale mostecký autodrom je pro ně daleko, o tom brněnském ani nemluvě. Na druhou stranu je pravda, že projekt okruhu v těsné blízkosti rezidenční zástavby by mohl vyvolat zbytečnou vlnu negativních reakcí.

O dalším vývoji a nových podrobnostech vás budeme informovat.

Honza Koubek

16.10.2006 8:37

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist