Vyžádání kamerového záznamu o přestupku

Dobrý den,

při jízdě obcí jsem si všiml za sebou jedoucího vozidla Policie ČR. Jelikož jsem měl v záměru otočit své vozidlo na úzké vesnické cestě před křižovatkou (cesta o jednom pruhu), s pravým blinkrem jsem uhnul vozidlu PČR k pravému okraji v domnění, že mě vozidlo PČR objede. Vozidlo PČR však rovněž zapnulo pravý blinkr, z toho jsem nabyl dojmu, že bude na křižovatce odbočovat do prava. Chvíli jsem tedy stál z poloviny vozidla mimo vozovku a čekal, zda mě PČR objede, jelikož tak neučinila, začal jsem se otáčet. Dodávám, že vozidlo PČR nemělo zapnuté majáky a ani nijak jinak po celou dobu policisté nenaznačovali záměr mě jakkoli zastavit (tzn. žádný nápis STOP, žádné mávání apod.). Proto jsem byl trochu v nejistotě, co vlastně chtějí dělat. Když jsem se otáčel, jeden z policistů vystoupil z vozidla a šel směrem ke mě, stáhl jsem tedy okno. Následně mi bylo policistou sděleno, že za mnou jeli z důvodu mého údajného telefonování za jízdy. Jelikož jsem netelefonoval, sdělil jsem, že s tím nesouhlasím. Policista sdělil, že mají kamerový záznam. Z technických důvodů (zřejmě nemožnost stažení záznamu z autokamery) mi záznam nemohli ukázat. Tedy mi sdělili, že budu oznámen. Na můj dotaz policista sdělil, že jakékoliv mé doklady v danou chvíli nevyžaduje a s tím jsme se rozloučili. Budu tedy oznámen a přestupek se bude řešit dále v přestupkovém řízení. Můj dotaz ale zní, mohu od PČR vyžádat onen kamerový záznam mého údajného přestupku? Vím, že je možné následně nahlédnout do spisu v přestupkovém řízení, ale to může být až za několik měsíců a já jsem teď v nervech, co si na mě ještě všechno vymysleli, a chtěl byt ten záznam vidět. Podotýkám, že nejsem žádný gauner co se chce všemi prostředky vyhnout bodům. Pokud bych si byl vědom jakékoli manipulace s telefonem, souhlasil bych s přestupkem na místě.

Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

no pokud si od Vás policista nevzal žádné doklady, tak tím pádem ani nemá Vaše nacionále a tedy ani neví, proti komu by se zahajovalo řízení. Takže by se dalo očekávat, že žádný záznam neměli a jen to na Vás zkusili, jestli se přiznáte sám a podepíšete a zaplatíte v příkazu na místě, nebo Vám jen pohrozí a nechají to být. Což se asi stalo.

Tomáš Blecha
Právní ochrana řidičů

29.1.2020 8:18
Více o tématu: přestupek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist