Vybíráme saunu podle typu vytápění. Jaké existují možnosti?

Saunování je zdravé. Prospívá kardiovaskulárnímu systému, pleti, pohybovému aparátu i dýchacímu systému. Velké oblibě se v současné době těší domácí sauny, které umožňují saunování v pohodlí domova. Jakou saunu ale zvolit?
thumbnail_autoweb_harvia-1-1100x618.jpgCelá galerie 4 Zdroj: Harvia

Na trhu se setkáme s několika typy saun. Saunami finskými, parními a infrasaunami. Saunu dále můžete mít přímo v domě, v tom případě hovoříme o sauně interiérové, nebo na zahradě – zde se jedná o saunu venkovní. Z designového hlediska jsou především v severských zemích oblíbené sauny sudové. Spolu s druhem úzce souvisí i způsob vytápění sauny. Zatímco ve finských saunách jsou zdrojem tepla lávové kameny rozžhavené saunovými kamny, u infrasaun se jedná o infračervené záření z infrazářičů a u parních saun to jsou parní generátory.

Zaměřeno na topení do sauny

Jednou z nejdůležitějších komponent sauny proto jsou saunová kamna, která vyhřívají okolní vzduch na požadovanou teplotu. Ta se v klasické finské sauně se pohybuje mezi 60–110 °C, v infrasauně 35–55 °C. Nejnižší teplota vládne v parní sauně. Zato tu ale vládne stoprocentní vlhkost.

Vybíráme saunová kamna

Na výběr máte kamna do sauny elektrická, nebo na dřevo. Oboje mají své výhody a nevýhody. Rychle a na vyšší teplotu prostor vyhřejí saunová kamna na dřevo. Jako kamna do venkovní finské sauny jsou proto ideální. Dřevem vytápěná sauna navíc poskytuje autentický zážitek spojení s přírodou. Přikládání dřeva navíc je možné buď přímo v interiéru sauny či mimo ni. Výhodou kamen s přikládáním v sauně je zprostředkování zážitků s plameny přímo během saunování. Nevýhodou občasná nutnost vynést popelník. Upřednostňujete-li přikládání mimo prostory sauny, zvolte saunová kamna na dřevo s přikládáním mimo saunu. Sice si neužijete plamenů, ale zato bude vaše sauna čistější.

Elektrická kamna do sauny

Nechcete-li vůbec přikládat, zvolte saunová kamna elektrická, která jednoduše zapojíte do sítě a poté, co se zahřejí na požadovanou teplotu, je můžete začít využívat. Výhodou elektrických saunových kamen je také to, že jejich používání je možné jak v interiéru, tak i exteriéru. Limitem v podstatě je pouze možnost připojení.

Praktická kamna s regulací teploty

Elektrická kamna do sauny se navíc snadno obsluhují. Na displeji jen nastavíte požadovanou teplotu a dobu vytápění. A po skončení saunování je pouze vypnete. Víc si jich nemusíte všímat. Snadné, že? Teplotu si elektrická kamna samy regulují. Elektrická saunová kamna Harvia je navíc možné ovládat i vzdáleně. V tomto případě se ale neobejdete bez samostatného jističe a silného přívodu elektřiny.

Infrasauny a infrazářiče

Další kategorií je infrasauna, v nichž vládne nižší teplota než v sauně finské. Proto jsou také vhodné například kardiakům, kterým vysoké teploty nesvědčí. Zdrojem tepla v infrasaunách jsou infrazářiče vyzařující infračervené záření. Ty mohou být buď cenově dostupnější karbonové nebo luxusní trubicové se širokým spektrem infrazáření přispívající k opravdu intenzívnímu prohřátí těla.

Parní sauny a generátory

Rádi se prohříváte v páře? Podobě jako Turci a starověcí Římané? V tom případě zvažte investici do parní sauny, která skvěle zbavuje stresu, uvolňuje napětí i dýchací cesty. Parní sauna se neobejde bez podlahového vytápění, příjemné jsou i topné rohože v sedácích. Ze všeho nejdůležitější ale je parní generátor. Jeho velikost je třeba zvolit v závislosti na velikosti parní sauny. Ty malé si vystačí s parním generátorem menších rozměrů. Do velkých parních saun jsou vhodné generátory masivnější ideálně s vypouštěcím ventilem, který se sám postará o vypuštění vody.

24.6.2021 12:01| autor: Komerční prezentace | zdroj: Harvia

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist