Vláda USA pomůže automobilkám

Američtí výrobci dostanou vládní pomoc ve výši 15 miliard dolarů.

Zdlouhavé rozhovory mezi trojící největších amerických výrobců a vládou USA jsou u konce. Po několika měsících, kdy se výrobci a vláda dohadovali o budoucnosti automobilového průmyslu v USA, nakonec kongres a odpovědní politici odsouhlasili státní pomoc ve výši 15 miliard dolarů (300 miliard korun) formou bezúročné půjčky.

Automobilky (předně Chrysler a GM, Ford se příliš neangažoval) žádaly pomoc ve výši 25 miliard dolarů (500 miliard korun) a později dokonce 34 miliard dolarů (680 miliard korun). Vláda ale nakonec schválila příděl „pouze“ ve výši 15 miliard.

Nejvíce žádaly firmy GM a Chrysler, které chtěly po 11 miliardách, aby vůbec přežily letošní rok. Ford prohlásil, že pomoc zatím nevyžaduje a pouze se postavil za oba „konkurenty“. Podle představitelů společnosti Ford by zažádali o pomoc až ve chvíli, kdy by jeden z jejich konkurentů padl. Podle firmy by totiž po pádu jednoho amerického giganta ukončilo svou činnost i velké množství dodavatelů a subdodavatelů, kteří jsou existenčně závislí na síle Velké trojky.

Vláda ale nedala výrobcům nic zadarmo. Museli slíbit, že v blízké době představí nové ekologické modely, které budou finančně dostupné, spolehlivé a bezpečné. GM kontroval, že již dávno představil produkční verzi Chevroletu Volt, který je svým způsobem revoluční. Ford a Chrysler rovněž uvádí nové hybridní a efektivní modely.

Poslední kartu mají v ruce senátoři a Sněmovna reprezentantů, kteří budou o návrhu hlasovat v úterý. Podle posledních průzkumů by ale návrh měl projít.

Nyní nezbývá než držet Detroitu palce, protože to, jak dopadnou všichni američtí výrobci, se promítne do situace na celém automobilovém trhu. Podle většiny expertů by bylo vhodné v současné době automobilkám pomoci, jiní však varují, že se jedná pouze o zbytečné vyhození peněz do bezedné díry.

autoweb.cz

8.12.2008 5:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist