VIDEO: Síla do kapsy

Kde berou všechny ty driftující modely výkon? Kromě elektromotoů existuje řada dalších možností, můžete nasadit osmi i dvanáctiválce, ale také kostičky Lega.

Automobilová modelařina má k našemu oboru přirozeně blízko, už proto že v měřítku 1:18 se sny plní mnohem snáz než ve skutečnosti. Ale přiznejme si, kdo z nás vlastně o modelech něco ví. Video s malým tahačem a velkým off-roadem v závěsu (přiložené vlevo) proto probudilo naši zvědavost. Možnosti modelářů jsou netušené. Dokáží stavět dvanáctiválce na nitrometan i superrychlé motory z lega. Prohlédněte si některé z nich.

Začněme spalovacími motory. Osmiválců na směs metanolu s nitrometanem najdete spousty. Stejné palivo používají motory běžných komerčních modelů, přestože tam mívají obvykle po jednom válci. Domácí kutilové nejsou žádní troškaři, a tak se v garážích rodí výtvory jako nejmenší osmiválec Chevrolet na světě. Jeho výkon neznáme, ale má pět krychlových centimetrů objemu a zní potentně. Méně propracovaný, zato o poznání naštvanější se zdá jiný osmiválec. Bystré oko postřehne, kde se ukrývá zdroj jistě nezměrného potenciálu. Mini jednotka má malé rootsovo čerpadlo, které žene do válců velká množství vzduchu.Osm není jediné číslo, které si motoráři oblíbili. S 87 krychlovými centimetry hraje vzduchem chlazený vidlicový dvanáctiválec jinou ligu než dvě předchozí jednotky jak zvukem, tak výkonem. Je také o poznání větší, do dlaně by se na rozdíl od obou osmiválců nevešel. Měří 35 centimetrů na délku a váží 4,8 kilogramu. Jenže ten zvuk za to stojí, jednotka točí pět tisíc otáček za minutu a má osm koní. Objem ničím nenahradíš, říkává Caroll Shelby. Má pravdu.

Možná ovšem nejste nadšený mechanik a nemáte doma miniaturní slévárnu. I pro vás našla příroda řašení. V posledních letech se totiž rozmáhá umění stavby motorů z dánské stavebnice Lego. Nejsou spalovací, vysoké teploty plastovým kostičkám nesvědčí, jenže stlačený vzduch umí zázraky. A nemyslete si, že postavit takovou jednotku je nějak jednoduché. Podle všech zasvěcených jde o vysokou konstruktérskou a jestli chcete překonávat rekordy, snažte se. Oficiální tabulka zatím neexistuje, ale malý Lego motor s pěti tisíci na otáčkoměru bude žhavým kandidátem na první místo.Nám je však přeci jen sympatičtější kompaktní a zjevně vyspělá osmiválcová jednotka. Nevíme víc než je napsáno v samotném videu, totiž že stavitel motoru nedávno vyhodil dvojici vaček v hlavách a nasadil rozvod OHV. Malý krůček zpět na evolučním žebříčku přinesl výsledky, jednotka točí 1640 otáček za minutu. Takže začněte Legem.

Abychom nezapomněli, na závěr malý bonus. Na posledním videu není moc vidět, zato hodně uslyšíte. Zdroj všeho hluku, autíčko na ovládání, jezdí dokola přivázané na pevném vlasci. Proč? Jede přes tři sta kilometrů v hodině. Co může takové monstrum pohánět netušíme, ale tužkové baterie to asi nebudou, byť by řídil sám králíček Duracell…

autoweb.cz

22.4.2011 2:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist