video-jak-funguje-diferencial.jpg

Video: Jak funguje diferenciál?

Žhavé novinky o autech

Lépe než na tomto videu snad nejde funkce diferenciálu popsat.

Diskuze

16 komentářů

    honzik

    Takže když se jede rovně, tak se ty modrý kola netočej? Nebo sou spojený všechny čtyři? jako modrý a červený? to by se pak museli otáčet.. no utrhali by se zuby ne? Nebo se současně točej jen tři, jako že se to opře? to bych pochopil viz. 6:35, ale 6:53 nerozumim k čemu to je, to mohli spojit rovnou.. Aha najednou je z toho špéra?

    Ještě se musim kouknout se zvukem a snad mi to vysvětlej:)

    tonča

    Uvědom si, že poloosa – half schaft (to je ta hřídel s nasazeným červeným kolem – sun gear) není spojena s talířem – crown wheel. Pouze s ním má společnou osu rotace. Naopak na talíři jsou otočně uložena planetová kola – planet pinion. Pak už ti to musí být jasné.

    honzik

    Joj díky, to mě nenapadlo. Po tom co pak psal autor kk na konci diskuze uz je mi to uplně jasný 😀

    Mike

    Parádní video, skvěle vysvětlený, ještě by to chtělo samosvorný diferenciál 🙂

    Martin

    Všem, kteří by to snad ještě nepochopili bych doporučil juknout na stavebnici LEGO. V každém lepším Technicu, ze kterého se staví auta, jsou diferenciály. Myslim, že lepší názornej příklad už neexistuje…

    Lookyn

    jak tu někdo psal, za celou střední průmku nám to dycky vysvětlovali jakože to máme dávno vědět a dycky to jen tak přeběhli… tady v tom videjku jak tam kdosi motá nejdřív těma tyčkama a postupně se z pravěku dostanou až někam do skoro dneška je to podaný fakt luxusně =) pro debily, ale konečně sem tomu porozumněl jak to teda fachá 😉

    díky moc autorovi článku že pro nás tohle videjko našel =)

    ale zeptám se.. tohle je teda klasickej otevřenej diferenciál ju? =) a jakej je teda potom rozdíl u samosvoru?

    + by třeba nebylo od věci nějaký podobně názorný videjka dát například k uzávěrkám diferenciálů a prostě všecko co používaj 4WD do terénu =) za tohle ale i tak ještě jednou díky moc!

    George

    on princip diferaku je jednoduchej, ale nasledna "slozitost" provedeni ho dela neprehlednym. A je to diferencial ktery je s nami uz hodne let a v tech jednoduzsich ho vidime dodnes. V tech mene jednoduchych autech (terenaky, 4x4ky, evo impreza apod) jsou tyto diferencialy vylepseny o samosvornost, uzaverky nebo ruzne elektricke pomocne systemy. Samosvornost slouzi k tomu, ze kdyz se prudce zacne protacet jedno kolo (diferencial se chova tak ze vetsi tocivy moment si vezme kolo, ktere ho vlasne vubec nepotrebuje protoze je na kluzkem povrchu a zacne se protacet a bere kroutak druhemu kolu) tak pomoci mechanismu (kteremu zatim ani ja moc nerozumim 🙂 ) zacne omezovat funkce diferencialu a zacne se vyrovnavat tocivy moment na obou kolech. V dnesni dobe jsou tyto samosvory tak daleko, ze umi prenaset vetsinu krouticiho momentu ne na kolo ktere se protaci, ale prave na to druhe ktere ho potrebuje. No a uzaverka diferencialu je velice jednoducha, proste se napevno spoji leve kolo s pravym, funkce diferencialu je tatam a obe kola zabiraji stejne protoze jsou defakto na jedne hrideli. Pak tu mame jeste mezinapravove diferencialy, jejich svornosti, spojky, uzaverky, no dala by se o tom napsat kniha 🙂

    king

    …V dnesni dobe jsou tyto samosvory tak daleko, ze umi prenaset vetsinu krouticiho momentu ne na kolo ktere se protaci, ale prave na to druhe ktere ho potrebuje. … – to je aktivni diferencial

    George

    mate pravdu, samotny samosvor by tohle nikdy neumel, to co jsem popsal jsou aktivni diferencialy

    riderhenry

    samosvor je otevreny diferencial + hromada ozubenych kolecek kolem :o) Tomu uz nerozumim, ale uzaverka diferencialu funguje tak (alespon podle schematu, ktery jsem videl), ze se ozubena kola naproti sobe propoji.

    Honza

    Já bych si jel dovolil, pro ty z Vás, kteří toto neznají. Existuje stránka http://www.howstuffworks.com , na které jsou vysvětleny věci, jak fungují. Týká se to aut, převodovek, prostě všeho kolem nás…

    kk

    No ono je možná důležité si uvědomit, že u diferenciálu je moc tzv. stupňů volnosti, takže aby to fungovalo, je nutno jejich počet snížit tzv. pevnou vazbou. Tuto pevnou vazbu v tomto případě obstarává "až" spojení kola s vozovkou. Jinými slovy, když by jsme zvedli např. nastartované auto se zařazeným rychlostním stupněm do vzduchu, točí se obě hnaná kola stejnou rychlostí, ale jedno dopředu a druhé dozadu. Kduž v tom vzduchu jedno z kol zablokujeme, to druhé se začne točit 2x rychleji. No já mám za sebou VŠ strojní a tam to bez toho holt nešlo, diferenciály jsme tenkrát museli znát. Zdravím.

    Falta

    Nojo, jen se vytáhni že máš vejšku!

    honzik

    díky! to mi už dává smysl! 😀

    mackie

    Uzavření diferenciálu je potřebné při příliš velkém rozdílů otáčení os. Vozidlo zpravidla stojí na místě a jedná z náprav se protáčí. To může u auta s uzávěrou vyhodnotit řidič, tím že uzavře diferenciál natvrdo a po vyjetí ho zase otevře, aby mohl zatáčet, nebo se tak může dít automaticky. Automatika může být mechanická nebo elektronická nebo kombinace obou. Typickou mechanickou uzávěrou je viskózní spojka, kde hustá kapalina nedovolí větší rozdíl v otáčení. Zajímavým mechanickým vylepšením klasického diferenciálu je Torsen, kde je těch koleček o něco víc, a který je schopen rozdělit točivý moment do určitého poměru, obvykle 1:4. Elektronicky řízených systémů je celá řada, nejčastější je přibrždění protáčejícího se kola.

    U stálého pohonu 4×4 jsou potřeba 3 diferenciály. Připojitelný pohon znamená většinou, že chybí mezinápravový diferenciál a jeho funkci zastává spojka, např. Haldex řízená elektronicky. Hlavním důvodem použití připojitelných systémů není úspora paliva, jak se to obvykle prezentuje, ale spíše ekonomické úspory při výrobě.

    EnmuzAzHItuG

    Weeeee, what a quick and easy solitoun.

Zpět na článek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist