V Anglii na řidiče čekají „chytré“ retardéry

V příštím roce bude v Londýně a Birminghamu instalováno asi tisíc zpomalovacích pásů, reagujících na rychlost přijíždějícího auta.

V londýnské City probíhá úspěšné testování nových „chytrých“ retardérů, které neomezují řidiče nepřekračující rychlostní limit. Již v příštím roce se dočkají tisícovky těchto zařízení v Londýně a Birminghamu. Hlavní přínos této novinky spočívá v tom, že účinně zpomalí řidiče jedoucí příliš rychle, zatímco odstraní obvyklé stížnosti na negativní dopady klasických retardérů – zbytečné zastavování a rozjezdy, zvýšenou hlučnost, spotřebu i emise nebo riziko poškození auta.

Novinka sestává z pryžového krytu vyplněného vzduchem a tlakového ventilu. Pokud auto nepřekračuje limit, ventil se otevře a umožní vyfouknutí retardéru, v případě vysoké rychlosti se ventil zablokuje. Zařízení může být naprogramováno na různé rychlosti, případně se umí automaticky uvolnit před blížící se sanitkou nebo autobusem.

Jan Cacek

15.11.2005 7:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist