Jak ušetřil za vlak? Za cenu jízdenky koupíte auto, zaplatíte pojistku, daň i benzin

Možná už Vás taky napadlo, že jízdenka vlakem napříč naší maličkou republikou ve špičce už téměř dorovná cenu pohonných hmot pro některý z úspornějších dieselů. Oproti cenám v Anglii si však ještě nemáme moc na co stěžovat.
titulka-anglican-usetril-za-vlak-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Mladý Londýňan se rozhodl navštívit kamaráda v Bristolu. Jsou to nějaké dvě hodinky jízdy vlakem, vlastně je to s necelými 200 km o kus kratší cesta než z Prahy do Ostravy. Přesto si za takovou zpáteční cestu ve špičce anglické dráhy účtují mezi 210–218 librami, tedy v přepočtu na koruny více než šest tisíc.

Malé a úsporné auto by takovou cestu zvládlo určitě absolvovat s podstatně menšími náklady, ale co když auto vlastně vůbec nemáte? Tom Church se rozhodl vyzkoušet, jak by to dopadlo, kdybyste jen a pouze za účelem takovéto cesty auto koupili. A povedlo se mu se všemi náklady vejít do ceny jedné takové vlakové jízdenky.

Mladík si nejprve našel vhodné auto přes inzerát na internetu. Starší paní nabízela k prodeji Hondu Civic z roku 1997 za relativně směšných 80 liber. Dále byla potřeba zaplatit cestovní daň za 81,38 liber, pojištění na jeden den za 20,43 liber a benzin samotný vyšel na 25 liber.

V součtu se tak Tom se vším všudy dostal na částku 206,81 liber, což je o chlup méně, než je běžná cena lístku ve špičce. Ačkoliv Tom přiznává, že by se i vlakem mohl dostat do Bristolu levněji – ať už včasnou rezervací jízdenky či jízdou mimo špičku. Na druhou stranu se Tomovy výdaje ještě možná o pořádný kus sníží – auto mu totiž zůstalo a Tom se jej hodlá nadále prodat.

Majitelka původně chtěla vůz odprodat na díly a případné sešrotování. Vůz ale v tak tragickém stavu není. Přestože nejde o zánovní „leštěnku“, stále má platnou technickou a po troše péče by se vůz dost možná podařilo prodat i za částku přesahující 200 liber. Ve Spojeném království se navíc vrací nevyužitá silniční daň, takže by Tom dost možná na svém výletu mohl ještě vydělat.

19.4.2018 8:30| autor: Martin Kusyn | zdroj: Telegraph.co.uk

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist