trvale-vyrazeni-vozidla-352x198.jpg

Trvalé vyřazení vozidla: Jak na to?

poradna

Komplexně k problematice trvalého vyřazení vozidla z evidence, včetně nové právní úpravy po 1. 1. 2009.

Diskuze

27 komentářů

  MinO

  Hm, tak pohlad na tu fotku v titulke je uplne bolestivy. Vsetky tie Mustangy, ach jaj. Takto skoncit ;(

  Zdeněk Mayer

  Dobrý den,

  jak to tedy bude s trvalým vyřazením vozidla v roce 2009?

  Když rozprodám použitelné díly z vozu, zbytek odvezu do šrotu a poté požádám o vyřazení vozidla z evidence v důsledku zániku vozidla jako celku, zruší mi registraci na základě tohoto sdělení? Nebo budu muset dokládat, komu, kdy a jaký díl jsem prodal a co všechno ode mně sběrný dvůr převzal?

  Tomáš Beran

  Budete muset doložit doklad o ekologické likvidaci vozidla. Když tam odvezete většinu auta, resp. ty díly, které podle zákona musíte, tak Vám ten doklad taky dají. Když ne, tak Vám ho nedají.

  Jarka

  Dobrý večer pane Berane,

  četla jsem zde tu diskuzi. Takže to znamená, že i když já jsem vlastníkem auta,kterému skončila stk v roce 2002 a pojištění též, budu příští rok muset doložit papír o ekologické likvidaci,když ho chci trvale vyřadit? Vždyt ted je, že ten doklad musí být až od 1.5.2004 a auto musí mít v této době pojištění. Auto je již rozebráno na díly a nemám doklad o likvidaci. Snad jste mi porozumněl.Děkuji za odpověd

  Bršlica

  Nechybí Vám tam kus zákona? Toto jsem stáhnul ze stránek Magistrátu:

  Informace k § 13 a § 14 zákona č. 56/2001 Sb. ve znění zákona č. 103/2004 Sb. – trvalé vyřazení vozidla

  2) Doklad o likvidaci vozidla není předkládán úřadu (a ani úřadem není vyžadován) jen při trvalém vyřazení z důvodu zániku vozidla, nebo při nesplnění povinnosti do stanovené lhůty (v současnosti 14 dnů) po zániku pojištění odpovědnosti sjednat nové pojištění odpovědnosti, nebo uložit osvědčení o registraci vozidla a registrační značku příslušnému úřadu do takzvaného depozita (viz § 13 odst. 1 zákona č. 56/2001 Sb.). Z vozidla se stává soubor náhradních dílů, nebo se vozidlu musí znovu schválit jeho technická způsobilost (viz výše). Upozornění: Vozidlo trvale vyřazené ztrácí technickou způsobilost a jeho technický průkaz se prohlašuje za neplatný!!!

  Zákonodárce tedy myslel na to, že si mohu ponechat soubor náhradních dílů, bohužel vliv zelených je silnější a pronásledují majitele, kteří "dobrovolně" neodevzadají své staré auto "ekologickým" lupičům – skoro jako po roce 1948!!!

  Jirka

  Máte naprostou pravdu 🙁

  MILAN NOVAK

  Dobry den ,ja bych se chtel zeptat pred rokem jsem koupil automobil bohuzel nemelo technickou takze mmajitel ho odhlasil na me a ja ho nemohl prihlasit bez technicky tak chci poradit co stim mam delat jestli je auto prihlaseny nebo ne.auto uz neni skoncilo ve srote neslo opravit schnily ram. dekuji za odpoved.

  s pozdravem novak

  Tinka Zdeněk

  před 7 roky sem prodal auto stim že se to zatim nepřepiše.Pan co sem mu to prodal ho zlikvidoval i s tp. nezustalo mi nic ,krom toho že je na mně evidovano jak to mam vyřadit z evidence děkuji.

  Míra

  Pane doktore, neměl by se po 1.1.2009 změnit přístup pojišťoven k ohodnocení tzv. totální škody? Pokud by se po totálce musel odevzdat vrak na vrakoviště asi by se při ohodnocení škody neměly odečítat použitelné díly, je to tak? Lze se tohoto postupu dožadovat po likvidátorovi?

  Zepe

  dobry den chci se optat

  před 17 rokama jsem mel motocykl když jsem byl ny vojne postupně mě ho rozkradli ve sklepě zyla jen kostra a SPZ a dalsí drobnosti.nehlasil jsem to ale zbytek motociklu jsem dal tentýž rok někomu na náhradní díly.motocykl jsem neodhlasil jen jsem přestal platit pojistku a vyhodil jsem TPrukazy vím že tento motocykl je davno někde na šrotišti.jak to mám odhlasit nebo co potřebuji k odhlášení když od motocyklu nemam vůbec nic jen vim že je na mě napsaný.

  všem děkuji za rady

  Jana

  Máte poslední 2 dny na vyřešení Vašeho problému. Jestliže jste neplatil zákonné pojištění na motorku po 1.5.2004 (tj. datum, od kdy je třeba doklad o ekologické likvidaci), máte ještě do konce roku 2008 možnost vyřadit motorku na základě čestného prohlášení.Bylo to psáno v novinách MFDNES, opravdu to funguje, poradila jsem to už několika lidem i u aut a byla jim vyřazena. Když nemáte TP, zajděte na registr a tam Vám zjistí, třeba podle rodného čísla, jaká vozidla jsou v registru psána na Vaši osobu. Jestli chcete vědět něco dalšího, napište na můj mail. Dělám u firmy, která se zabývá likvidací aut, takže se o tyto problémy zajímám.

  mirka

  Dobrý večer, potřebuji poradit. Trvale mi nechtějí vyřadit auto bez SPZ, které se mi ztratily při stěhování a auto fyzicky není již od 2002. Trvají na protokolu od pČR že došlo ke ztrátě. Policie odmítá sepsat protokol, neboť to je již 6 let a nemají od 2004 vozidla v evidenci. Na jiném úřadu jsem odhlašovala otci bez malého techničáku a SPz pouze na čestné prohlašení sepsané na místě a nebyl problém. Tady v Chomutově bohužel problémy jsou. Děkuji za radu.

  jv

  Prodal jsem vozidlo do zahraničí. Obecní úřad mi vozidlo vechce vyřadit z evidence. Co s tím?

  Radim

  Dobrý den.Vlastním osobní vůz Peugeot 205 r.v.1992 který je pojizný ale k vyši svého věku kvůli přepisu až 10 000kč neprodejný.Chtěl bych ho rozprodat na nahrdní díly a zbytek odvést do železného šrotu.Můžu tak toto vozidlo pak zajít odhlásit z evidence registrů vozidel?Pokud ne tak je nějaký jiný způsob, odhlašení vozidla z registru aniž bych ho musel ekologicky likvidovat?Děkují

  obcan

  Bezte se podivat na nektere vrakoviste co maji povoleni auta stoji na poli a rozebiraji se a olej tece a tece to je ekologicka likvidace

  Michal

  Chtěl bych odhlásit auto,ale to je někde na vrakovišti i s poznávacími značkami.Velký techničák mám.Povinné ručení KOOPERATIVA mi vypovědělo smlouvu po neplacení,tak ani nevím kde bych to měl doplácet.

  Petr Kubina

  Dobrý den.Technicky prukaz mam od loňska v depozitu ale vozidlo skončilo ve sběru,mam jen doklad o odevzdaní karoserije bez naplní a plastu z kovošrotu.Mužu ho tak trvale vyřadit?děkuji za odpověď

  tomáš

  Dobrý deň. Ja by som sa chcel opýtať že ked mám auto plne prihlásené a potrebujem ho vyradiť z evidencie že čo musím spraviť aby my ho vyradili z evidencie okrem toho si chcem auto nechať rozpredať a dať do šrotu.

  Petr Lizavý

  Vlastníte starý automobil, který chcete zlikvidovat? Jste z oblastí: Strakonice, Písek, Vodňany, Sušice, Prachatice, Blatná? Svěřte svůj havarovaný či starý automobil do zkušených rukou Autocentrál Strakonice a vydělejte peníze.

  http://autocentral-strakonice.cz/

  tetur

  Ještě, že dnes už to takhle nefunguje! Co jsem si pročítal staré diskuze, tak očividně to byla hrůza. Naštěstí jsem likvidoval své vozidlo poprvé až loňský rok (do té doby vždy auto prodal). A řeknu Vám, byl jsem spokojen. To víte, dnes je jich tolik, že se předhání, aby byli lepší než ti druzí. A hlavně dnes už by to podle mě mělo být jako s jakoukoli jinou službou! Máte svého holiče, u kterého máte jistotu, že Vás ostříhá přesně podle Vašich představ. Ženský maj kosmetičky a kadeřnice atd… A stejně tak, by to mělo být i se servisem aut a likvidacema. Já jsem několit let jezdil na jedno autovrakoviště http://www.ekologicka-likvidace-vozidla.cz/ kvůli servisu (vždy tam měli potřebný díly a levněji a nikdy jsem si nemohl stěžovat). A když jsem chtěl likvidovat, tak jsem šel zase k nim a byl jsem zvědavý. A zase perfektní služby. Nic po mě nechtěli, na odvozu jsme se domluvili jak mě se to hodilo a více méně za mě všechno vyřídili. Doporučuju.

  rasmus08

  Likvidaci mého starého vozu jsem řešil přes tuto společnost http://www.ekoautovrakoviste.cz/nabizime/ekologicka-likvidace-vozidel/ . O vše potřebné se postarali sami a já měl tak klid. Celkově si myslím, že při likvidaci vozu je lepší se obrátit na odborníky.

  Jackal76

  Na dvoře jsem měl Škodu 120l r.v. 1988 a hodně dlouho nevěděl co a jak, pak mi známí doporučil společnost v Dobřejovicích u Prahy – Autocentrum Dobřejovice, na likvidaci auta mi stačilo zavolat a na jejich webu: http://www.auto-likvidace.cz jsem vyplnil objednávku a hotovo vše vyřešeno při odvozu resp. odtahu mi byl předán protokol na odhlášení. Prádní služba 🙂

  vladimir

  Prosím můžete mi pomoci? Mám auto po havárii a chtěl bych ho zrušit. Jelikož to auto mělo najeto 75 000 km je mi líto dát motor do šrotu. Mám totiž úmysl, že si koupím to samé auto a že bych motor s převodovkou použil s mojeho auta. Je to možné , že bych si ponechal motor a převodovku . Co mi na to řeknou na likvidaci? Chtějí kompletní auto jinak vám nevidají likvidační list. Prosím odpovězte na můj dotaz budu Vám moc vděčný, protože jsou jenom u nás dohady , že se to nedá. Děkuji a přeji hezký den. Kozumplík

  veru.bebe

  Dobry den,chci se zeptat dedovi shorelo uplne auto,sli jsme ho nechat odhlasit a nechteji nam to udelat dokud nebude ekologicky zlikvidovano jak je to mozne kdyz ve vasem clanku pisete ze staci policejni zprava nebo od hasicu.chci vedet jestli nam to teda staci nebo ne a budeme muset jeste platit za likvidaci plechu.dekuji za odpoved

  Vasek

  Dobry den.Koupil jsem škodu Octavii rok 2005 která byla vyřazena z evidence.Duvod byl ze auto bylo odcizeno a po ukončení vyšetřování kdy auto nebylo nalezené,ho majitel nechal vyřadit.Jenze auto se po čase našlo a komplet v celku.Vratilo se pojišťovně ( nebot pojišťovna majitele vyplatila ).A pojišťovna ho prodala pouze s okopírovaným TP a dokladem o vyřazeni vozidla z evidence.Tet bych se chtel optat…Mohu vozidlo přihlásit nebo udelat přestavbu?Popripade co mohu udelat abych vozidlo mohl mit s platnými doklady.Kupoval jsem ho na Slovensku a bydlím v české republice.Puvodni TECHNICKY PRŮKAZ JE ZJARTOVANY.Auto uz neni v pátrání.Patrani bylo odvolano.Nevim uz kde mam hledat radu…Úřady nevědí…Dekuji Vam

  Josef

  Auto po nehodě zůstalo v zahraničíˇ.Škoda značná,převoz do ČR 40000 Kč.Jaký doklad je potřeba k trvalému vyřazení z evidence.

  Miloš Zeman

  Choť do riti!… 😀

Zpět na článek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist