Trestný bod už má na kontě 72,5 tisíce řidičů

Plný počet, tedy dvanáct trestných bodů, zatím nasbíralo deset řidičů.

Více než 72.500 řidičů dostalo za chování na silnicích podle nového bodového systému alespoň jeden trestný bod. Maximálních 12 bodů, po jejichž dosažení přijde motorista o řidičské oprávnění, nasbíralo deset řidičů. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl Jan Kněžínek z odboru agend řidičů ministerstva dopravy.

Kněžínek nechtěl hodnotit, zda je to o hodně či málo. Ministerstvo podporuje zvýšení trestné hranice na třeba až 18 bodů, jak navrhuje vláda. „Bodový systém by měl být výchovný, ale je trochu represivní,“ řekl Stanislav Huml z Expertního ústavu silniční a městské dopravy, který se podílel na návrzích ministerstva. Podle odborníků i policistů má bodový systém na současnou situaci na silnicích zásadní vliv. Podle statistik policie letos v srpnu zemřelo na českých silnicích nejméně lidí za posledních 36 let. Za oba prázdninové měsíce zemřelo o 74 lidí méně než loni. Snížil se také počet všech automobilových nehod. Na druhou stranu se podle policie ve srovnání s počátkem prázdnin již snížila ukázněnost řidičů. Poslední víkend byl na silnicích tragický. V sobotu a v neděli zemřelo při dopravních nehodách celkem 16 lidí, nejvíce od červencového zavedení nového silničního zákona a bodového systému.

Zároveň ovšem platí, že na statistiky nehodovosti má výrazný vliv zákonná změna, která zvedla hranici, od níž platí povinnost ohlásit dopravní nehodu policii, z 20.000 na 50.000 korun. Například hasiči tak na mnoha místech v republice na rozdíl od policistů o prázdninách snížení počtu nehod nezaznamenali.

Vláda nyní plánuje normu upravit – doporučila sněmovně projednat a schválit novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích, ve které poslanci ODS navrhují zvýšit hranici 12 trestných bodů pro řidiče na 18. Ministerstvo dopravy chce v silničním zákoně odstranit hlavně nelogičnosti. „Není to žádný signál ke změkčování,“ uvedla náměstkyně úřadu Daniela Kovalčíková. Jednou ze zmíněných nelogičností je situace, kdy je cyklista potrestán vysokou pokutou za nehodu, při které zraní jen sám sebe.

autoweb.cz, ČTK

19.9.2006 1:14

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist