Smart nemá spokojené zákazníky

Nejnovější německý průzkum spokojenosti odsunul tuto značku na poslední místo v žebříčku. Důvodem přitom není špatný produkt.

V nejnovějším kole průzkumu německého autoklubu ADAC, který zjišťuje spokojenost zákazníků se značkami, skončil jako poslední Smart. Zajímavé je, že majitelé si nestěžují na auto jako takové. Vadí jim způsob, jakým s nimi jedná personál u dealerů.

Když byla značka s velkou slávou uvedena na trh, prodávaly se smarty (alespoň v Něměcku) ve Smart Centrech. A jejich zaměstnanci často nebyli zrovna automobilovými fanatiky. Centra postupem času zmizela, prodej a servis smartů v Německu převzal Mercedes. S tím ale přišla jiná komplikace: zákazníci Smartu se teď ocitají ve společnosti majitelů aut jako třída S nebo roadster SL a mnozí z nich si připadají poněkud nemístně.

Samozřejmě může jít jen o pocit „chudého příbuzného,“ ale možná v německých dealerstvích Mercedesu opravdu něco skřípe. Také majitelé vozů s trojcípou hvězdou na kapotě jsou totiž spokojenější se samotnými auty než s jejich servisem.

Přesně opačně je tomu v případě Jaguaru. Ačkoliv vozy této slavné značky mívají větší než malé množství drobných závad, američtí respondenti uznávané ankety J.D.Power jsou se svými jaguary spokojení. Dlužno dodat, že k velkému údivu konkurence.

Vysvětlení je přitom prosté. Majitelé Jaguarů v Americe mají pocit, že dealeři berou jejich potřeby vážně. Podobně i úspěch Lexusu v zámoří úzce souvisí s vysokou úrovní předprodejní i poprodejní péče. Místo skleněných paláců značka raději budovala vztahy se zákazníky.

V dnešní době zkrátka platí víc než kdykoliv jindy, že o přízni zákazníků se rozhoduje u prodejce, nikoliv v továrně. Lexus a Jaguar už to vědí. Mercedes a Smart se to budou muset teprve naučit.

autoweb.cz

5.12.2006 4:11

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist