Škoda Auto využije v Číně tamější dodavatele

Škodovka hodlá při montáži aut v Číně uplatnit jiný model výroby než ve svých dalších zahraničních závodech.

Zatímco například do Indie a Ukrajiny míří automobily Škoda rozložené na díly z Mladé Boleslavi, v Číně bude licenční výroba spočívat v dodávce potřebných dílů ze 70 procent přímo od čínských firem. Zbytek zajistí další firmy ze světa včetně Škody Auto. Výroba vozů Škoda Octavia začne v čínské Šanghaji v roce 2007. Příslušnou licenční smlouvu s představiteli společnosti Shanghai Volkswagen podepsalo vedení Škody Auto letos v dubnu. Od roku 2007 se tak v šanghajském závodě Volkswagenu (SVW) bude vyrábět Škoda Octavia Tour pouze s benzínovými motory. „Specifika trhu spočívají v tom, že je to pouze limuzínový a benzínový trh,“ zdůraznil mluvčí automobilky Černý. S výrobky automobilky by se měl seznámit i čínský premiér Wen Ťia-pao, který se 8. prosince chystá na návštěvu České republiky. Nezavítá sice přímo do automobilky, ale bude mít možnost během svého programu v Praze vidět současnou modelovou paletu automobilky, tedy vozy fabia, octavia i superb.

Podle plánů vedení automobilky by se v Číně mělo vyrobit z počátku kolem 40 000 vozů ročně. Podle reakce trhu počítá Škoda Auto do budoucna s případným zvýšením výroby v Číně na 50 000 až 70 000 aut. Zprvu budou škodovky určeny jen pro čínský trh, do budoucna by se odsud ale mohly vyvážet i do okolních zemí. V novodobé historii působí Škoda na čínském trhu od roku 1992, od té doby zde prodala více jak 30 tisíc vozů. Loni zde zdvojnásobila prodej na 2307 octavií. Letos by zde měla prodat minimálně stejné množství. Škoda Auto očekává, že ve svých zahraničních výrobních závodech zvýší produkci až o čtvrtinu na 21 700 vozů. V současné době vyrábí nejvíc aut na Ukrajině a v Indii, menší produkci má v bosenském Sarajevu a letos začala s montáží také v Kazachstánu. Především montáže v Číně a Indii a případné expanze na sousední asijské trhy by měly spolu se zavedením čtvrté modelové řady, tedy modelů na bázi studie roomster, výrazně přispět k plánům automobilky na celkové zvýšení produkce vozů až na 600 tisíc kusů ročně v roce 2008. Loni automobilka zvýšila prodeje o 0,4 procenta na 451 675 vozů. Podle vedení firmy by je měla letos zvýšit až na 491 tisíc vozů.

autoweb.cz, ČTK

5.12.2005 11:16

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist