Peugeot se opět umístil na prvním a druhém místě. Šestou etapu Dakaru vyhrál Carlos Sainz

Posádky strávily za volantem na cestě dlouhou dobu, když Rallye Dakar v Bolívii dnes na trase směřující k hlavnímu městu země vstoupila do náročných etap vedoucích ve vysoké nadmořské výšce. Charakter cest se oproti dosud odjeté části výrazně změnil.

6. ETAPA AREQUIPA – LA PAZ

Peugeot potvrdil své obrovské nasazení na Dakaru, což potvrdil už svým čtvrtým vítězstvím v etapě (letos poprvé v podání Carlose Sainze) a posílil tak svou pozici na prvním a druhém místě v celkovém pořadí, což odráží jejich výsledek v dnešní etapě. Dobrou zprávou pro všechny posádky je, že si nyní mohou dopřát hodně zasloužený odpočinkový den, neboť soutěž dospěla do poloviny své délky. Po prvním týdnu plném dramat lze stěží předvídat, co lze očekávat dále.

Carlos Sainz/Lucas Cruz dnes PEUGEOTu zajistili další vítězství v etapě, v níž se terén proměnil a pouštní úseky vystřídaly přejezdy vysokých hor ve výšce až 4732 metrů a rychlé rovinky. Potvrdila se přizpůsobivost vozu PEUGEOT 3008DKR Maxi všem typům terénu a Španělé etapě dominovali nejrychlejším časem s více než čtyřminutovým náskokem.

Stéphane Peterhansel/Jean-Paul Cottret se rovněž vyvarovali dramat a upevnili své vedoucí postavení v celkovém pořadí. Etapu dokončili jako druzí. Jejich jízdu charakterizovala konzistentnost a spolehlivost. V této chvíli nadále vedou o téměř 30 minut a čeká je ještě jeden týden intenzivní soutěže.

Cyril Despres/David Castera se nyní po několika neradostných dnech soustředí pouze na etapová vítězství. Dnešní jízdu však zvládli mnohem lépe, s navrácenou sebejistotou se probojovávají žebříčkem pořadí a současně jsou připraveni pomáhat svým týmovým kolegům. Etapu dokončili jako pátí nejrychlejší.

KLASIFIKACE V 6. ETAPĚ

1. Carlos Sainz (ESP)/Lucas Cruz (ESP), PEUGEOT 3008 DKR Maxi, 2 h 53 min 30 s

2. Stéphane Peterhansel (FRA)/Jean-Paul Cottret (FRA), PEUGEOT 3008DKR Maxi, +4 min 6 s

3. Nasser Al Attiyah (QAT)/Matthieu Baumel (FRA), Toyota 4WD, +5 min 5 s

4. Giniel de Villiers (ZAF)/Dirk von Zitzewitz (ZAF), Toyota 4WD, +5 min 31 s

5. Cyril Despres (FRA)/David Castera (FRA), PEUGEOT 3008DKR Maxi, +8 min 49 s

6. Mikko Hirvonen (FIN)/Andreas Schulz (GER), Mini 2WD, +8 min 56 s

7. Bernhard Ten Brinke (NED)/Michel Perin (FRA), Toyota 4WD, +9 min 31 s

8. Lucio Alvarez (ARG)/Robert Howie (ZAF), Toyota 4WD, +12 min 26 s

9. Martin Prokop (CZE)/Jan Tománek (CZE), Ford 4WD, +12 min 31 s

10. Jakub Przygonski (POL)/Tom Colsoul (BEL), Mini 4WD, +12 min 39 s

KLASIFIKACE PO 6. ETAPĚ

1. Stéphane Peterhansel (FRA)/J.-P. Cottret (FRA), PEUGEOT 3008DKR Maxi, 16 h 25 min 2 s

2. Carlos Sainz (ESP)/Lucas Cruz (ESP), PEUGEOT 3008 DKR Maxi, +27 min 10 s

3. Bernhard Ten Brinke (NLD)/Michel Perin (FRA), Toyota 4WD, +1 h 20 min 41 s

4. Nasser Al Attiyah (QAT)/Matthieu Baumel (FRA), Toyota 4WD, +1 h 24 min 20 s

5. Giniel de Villiers (ZAF)/Dirk von Zitzewitz (ZAF), Toyota 4WD, +1 h 35 min 59 s

6. Jakub Przygonski (POL)/Tom Colsoul (BEL), Mini 4WD, +2 h 25 min 16 s

7. Martin Prokop (CZE)/Jan Tománek (CZE), Ford 4WD, +2 h 25 min 52 s

8. Sheikh Khalid Al Qassimi (ARE)/Xavier Panseri (FRA), Peugeot 3008DKR, +2 h 29 min 6 s

9. Eugenio Amos (ITA)/Sébastien Delaunay (FRA), Buggy 2WD, +2 h 30 min 58 s

10. Patrick Sireyjol (FRA)/Francois-Xavier Beguin (FRA), Buggy 2WD, +3 h 25 min 35 s

TBC. Cyril Despres (FRA)/David Castera (FRA), PEUGEOT 3008DKR Maxi, +41 h 32 min 41 s

Carlos Sainz (PEUGEOT 3008DKR Maxi č. 303) – 1. v 6. etapě/2. v celkovém pořadí: „Od počátku rallye jsme se pohybovali mimo cesty v písku, a to není můj oblíbený terén. A tak i když dnes bylo hodně rovných úseků a nebylo to tak vzrušující, změna je to příjemná… pět dnů v písku je příliš mnoho. Stále nás čeká mnoho závodění v etapách dlouhých 400 až 500 km, a to včetně maratonské etapy, takže se může stát cokoliv.“

Stéphane Peterhansel (PEUGEOT 3008DKR Maxi č. 300) – 2. v 6. etapě/1. v celkovém pořadí: „Dnes to bylo úplně jiné: etapa byla přímočařejší a navigace byla snadná. Největším problémem byla nadmořská výška, která samozřejmě trochu snižuje výkon. Nadmořská výška rovněž zpomaluje fungování mozku a reakce jsou pomalejší, takže to bylo složité. Dnes to byl především přejezd mezi pouští a horami. Pokud jde o mne, vůbec jsem neriskoval – nejdůležitější byl prostě bezpečný příjezd do Bolívie. To, že jsem do La Paz dorazil s 27minutovým náskokem, je skutečně víc, než jsem očekával.“

Cyril Despres (PEUGEOT 3008DKR Maxi č. 308) – 5. v 6. etapě/TBC v celkovém pořadí: „Nadmořskou výšku jsme zvládli, ale po všech nástrahách, které jsme za uplynulé dva dny prožili, pro nás nebylo snadné dostat se rovnou do tempa. Hlavním cílem je nyní především podpora našich týmových kolegů, takže není důvod riskovat. Etapu, která byla poměrně hrbolatá, jsme projeli rozumným tempem bez přílišného riskování. A ať už se stane cokoli, jeli jsme podél břehů jezera Titicaca, a to skutečně stojí za to!“

VÍTE, ŽE?

PEUGEOT již svůj sportovní úspěch v Bolívii potvrdil v roce 1979. Bylo to při Rallye Codasur, které se později říkalo Rallye Argentina, a šlo o proslulý podnik Mistrovství světa v rallye. V soutěži plné dramatických událostí dojely na prvním a druhém místě se dvěma továrními vozy PEUGEOT 504 posádky Jean Guichet/Jean Todt a Jean-Claude Lefebvre/Jean-Pierre Rouget. Trasa měla vést Argentinou, Brazílií, Uruguayí, Paraguayí, Bolívií a Peru, avšak z politických důvodů byla přerušena v Peru.

PŘÍŠTÍ UDÁLOSTI

Pátek je odpočinkovým dnem v hlavním městě Bolívie La Pazu předtím, než bude v neděli zahájena první část letošní maratonské etapy, při níž není povolen noční servis vozů mezi dvěma dny. Odpočinkový den posádkám umožní relaxaci, ale mechanici PEUGEOTu takové štěstí mít nebudou. Každý z vozů 3008DKR odstrojí a přestaví, aby je uvedli do perfektního stavu pro druhou polovinu soutěže.

12.1.2018 9:30 | zdroj: Peugeot

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist