Peugeot 3008DKR Maxi dokončil maratonskou etapu s dalším umístěním na 1. a 2. místě a je v čele Rallye Dakar

Ve druhé části maratonské etapy letošní Rallye Dakar se soutěžící vydali na 498 km dlouhý měřený úsek (včetně nejvyššího bodu soutěže ve výšce 4786 m) bez obvyklé přípravy poskytované nočním servisem. Posádky Teamu PEUGEOT Total tuto obtížnou zkoušku dokonale zvládly: Carlos Sainz/Lucas Cruz nadále celkově vedou, zatímco Stéphane Peterhansel/Jean-Paul Cottret a Cyril Despres/David Castera se vzpamatovali ze včerejšího zdržení a v etapě dojeli na prvním a druhém místě, což je čtvrté umístění vozů PEUGEOT na prvních dvou místech.
titulka-3-1100x618.jpgCelá galerie 3 Zdroj: archiv redakce

8. ETAPA UYUNI – TUPIZA

Stéphane Peterhansel a Jean-Paul Cottret dohnali čas, který včera ztratili, dosáhli druhého etapového vítězství v tomto roce a Peterhansel oslavil 40. vítěznou etapu v automobilu na Dakaru. Poté, co od třetího kontrolního bodu ve svém PEUGEOTu 3008DKR Maxi vedli, snížili ztrátu na celkové druhé místo jen na něco přes sedm minut.

Poté, co se Cyril Despres/David Castera včera obětovali, aby pomohli svým francouzským kolegům, dnešní jízdou se vrátili mezi nejlepší časy a připsali si druhé místo v etapě, když byli jen o 49 sekund pomalejší než Peterhansel/Cottret.

Carlos Sainz a Lucas Cruz, kteří teď mají po včerejším vítězství v etapě velký náskok v čele celkového pořadí, dnes jeli bezpečně, zejména když vyjížděli jako první. Španělská dvojice byla pátá nejrychlejší a vede nyní s náskokem 1 h 6 min 37 s.

Zítřejší 9. etapa z Tupizy v Bolívii do Salty v Argentině byla po silném dešti zrušena. Povětrnostní podmínky znesnadnily vybudování dostačujícího bivaku v Tupize, čímž se trasa, naplánovaná pořadateli, stala nepraktickou. Soutěžící a jejich doprovodné týmy místo toho přejedou do Salty po náhradní trase.

KLASIFIKACE V 8. ETAPĚ:

1. Stéphane Peterhansel (FRA)/J.-P. Cottret (FRA), PEUGEOT 3008DKR Maxi, 5 h 15 min 18 s

2. Cyril Despres (FRA)/David Castera (FRA), PEUGEOT 3008DKR Maxi, +49 s

3. Nasser Al Attiyah (QAT)/Matthieu Baumel (FRA), Toyota 4WD, +2 min 12 s

4. Bernhard Ten Brinke (NED)/Michel Perin (FRA), Toyota 4WD, +5 min 0 s

5. Carlos Sainz (ESP)/Lucas Cruz (ESP), PEUGEOT 3008 DKR Maxi, +7 min 4 s

6. Orlando Terranova (ARG)/Bernardo Graue (ARG), Mini 4WD, +10 min 0 s

7. Jakub Przygonski (POL)/Tom Colsoul (BEL), Mini 4WD, +16 min 38 s

8. Sheikh Khalid Al Qassimi (ARE)/Xavier Panseri (FRA), Peugeot 3008DKR, +21 min 20 s

9. Giniel de Villiers (ZAF)/Dirk von Zitzewitz (ZAF), Toyota 4WD, +23 min 19 s

10. Martin Prokop (CZE)/Jan Tománek (CZE), Ford 4WD, +27 min 55 s

KLASIFIKACE PO 8. ETAPĚ:

1. Carlos Sainz (ESP)/Lucas Cruz (ESP), PEUGEOT 3008 DKR Maxi, 27 h 4 min 0 s

2. Nasser Al Attiyah (QAT)/Matthieu Baumel (FRA), Toyota 4WD, +1 h 6 min 37 s

3. Stéphane Peterhansel (FRA)/J.-P. Cottret (FRA), PEUGEOT 3008DKR Maxi, +1 h 13 min 42 s

4. Bernhard Ten Brinke (NLD)/Michel Perin (FRA), Toyota 4WD, +1 h 23 min 0 s

5. Giniel de Villiers (ZAF)/Dirk von Zitzewitz (ZAF), Toyota 4WD, +1 h 37 min 9 s

6. Jakub Przygonski (POL)/Tom Colsoul (BEL), Mini 4WD, +2 h 28 min 36 s

7. Martin Prokop (CZE)/Jan Tománek (CZE), Ford 4WD, +2 h 43 min 30 s

8. Sheikh Khalid Al Qassimi (ARE)/Xavier Panseri (FRA), Peugeot 3008DKR, +2 h 55 min 42 s

9. Peter Van Merksteijn (NED)/Maciej Marton (POL), Toyota 4WD, +4 h 59 min 41 s

10. Nicolas Fuchs (PER)/Adrian Mussano Fernando (ARG), Borgward 4WD, +6 h 34 min 9 s

26. Cyril Despres (FRA)/David Castera (FRA), PEUGEOT 3008DKR Maxi, +44 h 46 min 5 s

Stéphane Peterhansel (PEUGEOT 3008DKR Maxi č. 300) – 1. v 8. etapě/3. v celkovém pořadí: „Minulou noc jsme toho v uzavřeném parkovišti spolu s Jean-Paulem moc neudělali, neboť přípravu vozu za nás převzali Cyril, David a posádka našeho závodního kamionu. Dnes jsme jeli dlouhou etapu ve vysoké nadmořské výšce a nebylo snadné udržet koncentraci. Okamžitě jsem se za volantem našeho PEUGEOTu 3008DKR Maxi cítil sebejistý a dokázal jsem s ním útočit stejně, jako kdyby prošel obvyklým servisem. Vyhráli jsme etapu, ale jen o dvě minuty, zatímco v celkovém pořadí máme více než hodinovou ztrátu.“

Cyril Despres (PEUGEOT 3008DKR Maxi č. 308) – 2. v 8. etapě/TBC v celkovém pořadí: „Minulou noc jsme spali jen čtyři hodiny, ale už si na to si zvykáme! Dnes šlo všechno hladce. Navzdory mnoha nástrahám s navigací jsme našli dobré tempo. Vždy před námi byl vůz, který nám pomohl protáhnout se kolem a myslím, že jsme i přes prašnost předjeli 18 vozů, a to nezmiňuji motocykly a čtyřkolky! Bylo to neuvěřitelné: dříve, než jsme začali klesat, jsme se vyšplhali do více než 4700 metrů nad mořem. Bylo to úžasné!“

Carlos Sainz (PEUGEOT 3008DKR Maxi č. 303) – 5. v 8. etapě/1. v celkovém pořadí: „Když jsme uvážili, jaký máme v celkovém pořadí náskok, a že vyjíždíme jako první, vzali jsme to s klidem. Jet na cestě jako první nebylo snadné, zejména na začátku, kde se jezdilo hodně v terénu, bylo tam hodně velbloudí trávy a pár míst, jejichž překonání bylo obtížné. Druhá část byla mnohem jednodušší s lépe viditelnou tratí. Vůz 3008DKR pracoval velmi dobře.“

VÍTE, ŽE?

Stéphane Peterhansel má přezdívku „Pan Dakar“ za svůj nepřekonatelný rekord úspěchů v této rallye. V 90. letech šestkrát zvítězil v kategorii motocyklů. V roce 2017 posedmé zvítězil v automobilech a potřinácté celkově. Vyhrál také více etap než kdokoli jiný, což je rekord, který upevnil dnes svým 40. vítězstvím v autech a 73. celkově. Zbývá pouze jediný rekord, který by letos mohl překonat: nejvíce vítězství v jedné kategorii. Francouz se o něj nyní dělí spolu s Vladimirem Čaginem, který sedmkrát zvítězil v kategorii kamionů.

PŘÍŠTÍ UDÁLOSTI

9. etapa (pondělí 15. ledna): Tupiza – Salta. Ze 754 km je 242 km měřených úseků. Etapa byla zrušena.

15.1.2018 11:30 | zdroj: Peugeot