Šéf Porsche odchází, značku převezme VW

Volkswagen nyní bude řídit Porsche stejně jako řídí Škodu či Seat.

Wendelin Wiedeking – muž, který dokázal v roce 1993 vytáhnout Porsche ze svrabu, nyní po dohodě s vedením automobilky a Volkswagenem odchází. Na jeho místo usedne Michael Macht (nyní šéf výroby), který bude pomáhat při převzatí Porsche Volkswagenem.

Wendelin Wiedeking dokázal vybudovat ze skomírajícího výrobce společnost, která má nejvyšší marže z jednoho vyrobeného auta – v průměru to bylo až 6x více než u BMW, Toyoty či Mercedesu.

Wiedeking pak začal usilovat o převzatí Volkswagenu, ale Porsche se přepočítalo a příliš se kvůli tomu zadlužilo (až o 11 miliard eur). Počátkem letošního roku dokonce balancovalo na hraně bankrotu, až nebyla jiné východisko, než se na Volkswagen obrátit o pomoc.

Ten se chopil příležitosti a nabídl firmě jediné možné řešení – celou ji převezme a šéf Wiedeking odstoupí. Wiedekingovi tak nezbyla jiná možnost a „v zájmu Porsche“ odstoupí z funkce. Spekuluje se o tom, jaké dostane odstupné. Různé zdroje se rozcházejí a hovoří se o odstupném 50 až 100 milionů eur.

Spolu s Wiedekingem odchází i finanční ředitel Holger Härter. Toho také kritizoval šéf VW Ferdinand Piech, že se podílel na problémech Porsche.

Nyní bude nové vedení řešit finanční problémy a pravděpodobně se dohodne s katarským investorem, který je ochoten podpořit Porsche částkou kolem pěti miliard eur. Nové vedení Porsche také brzy odhalí své plány a vize do budoucna.

Tak se třeba konečně dočkáme dieselové devětsetjedenáctky a hatchbacku s pohonem předních kol…

autoweb.cz

23.7.2009 11:15

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist