Elon Musk neposlal do vesmíru první Teslu. Prý to byli již před 40 lety Češi a Rusové

Za pár dní si budeme moci připomenout 40. výročí startu ruské vesmírné rakety Sojuz 28. Její posádku přitom tvořili Alexej Gubarev a Vladimír Remek, kteří sebou na palubu vzali kufříky s aktuálně nadmíru skloňovaným názvem jedné automobilky. Nalezení fotografie dokumentující tuto událost asi šéf Tesly kvitovat nebude.

Před několika málo dny prakticky celý svět na pár minut zapomněl na veškeré problémy a jal se obdivně sledovat start rakety Falcon Heavy. Ta je vůbec největším nosičem, jaký kdy lidstvo stvořilo (ve skutečnosti je ale až na druhém místě), neboť do vesmíru dokáže vynést až 68 tun nákladu. Za raketou přitom stojí společnost SpaceX, jejímž šéfem je Elon Musk. Ten neváhal využít příležitosti a na palubu „přihodil“ i svou osobní Teslu Roadster, která se tak stala nejrychlejším autem galaxie.

O tomto úspěchu dvoumístného elektromobilu jsme se již zmiňovali, dnes na něj musíme navázat. Bohužel pro Muska ovšem nepříliš pozitivně. Onen Roadster totiž rozhodně nebyl první Teslou, jaká se do vesmíru dostala. Amerického miliardáře v tomto ohledu překonali Češi a Rusové, a to již před několika desítkami let. Konkrétně se tak stalo 2. března 1978, za pár týdnů se tedy dočkáme kulatého výročí.

Že jste přitom o takovém počinu ještě neslyšeli? Nejspíše ano, jen jej nemáte spojen se značkou Tesla. Není se čemu divit, tehdy se mluvilo o něčem úplně jiném – a sice o vůbec prvním českém a zároveň také o prvním evropském kosmonautovi Vladimíru Remkovi. Ten se zúčastnil letu ke stanici Saljut 6 společně s Alexejem Gubarevem, přičemž v kosmu prožil 7 dní, 22 hodin a 17 minut. Na palubě rakety Sojuz 28 přitom dvojici doprovázela Tesla, jak dokazuje dobové foto. Tedy dokazovalo by, pokud by ovšem nešlo o zdařilý podvrh, který v současnosti koluje internetem.

Kromě toho můžeme do placu přihodit ještě video, jenž start rakety i vše, co mu předcházelo a též to, co po něm následovalo, ideálně mapuje. Je ovšem třeba se připravit na horší kvalitu, stejně jako na překonání jazykové bariéry. Oprášit však bude třeba znalosti ruštiny (zapnout si samozřejmě můžete i české titulky, na dokonalý překlad ale rovnou zapomeňte).

16.2.2018 9:00| autor: Tadeáš Krátil

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist