Tesla připravuje revoluci v čištění skel. Nechala si patentovat laserové stěrače

Auto bez stěračů si dnes již nedovedeme představit – ještě aby ne, přece jen je tahle „vychytávka“ spojena s automobily více než sto let. Díky Tesle se ale možná dočkáme revoluce.
titulka-tesla-laserove-sterace-1100x618.jpg Zdroj: Tesla

Čeká nás budoucnost, v níž nebude potřeba, aby přes čelní sklo ve špatném počasí kmitalo kovové rameno s proužkem černé gumy? Možná, ale nepropadejme předčasnému optimismu. Situace je taková, že si Tesla podala patent na zařízení na čištění skel od nečistot za pomoci laserových pulzů. Zní to dobře, ale samotné podání patentu ještě nezajišťuje, že se produkt dostane na trh. V podstatě to ale znamená, že Tesla se takovou technologií zaobírá.

Laserové stěrače sice zní jako něco opravdu skvělého, cesta k realizaci takového nápadu může být hodně trnitá. I kdyby se výzkumnému oddělení skutečně podařilo čistit nečistoty ze skla za pomoci laserových paprsků, je zde ohromná spousta potenciálních problémů, které musí výrobce vyřešit. Musí zde být spolehlivá detekce, která zvládne rozlišit nečistoty například od nálepek, dálničních známek či držáků na mobil. Je také otázka, jak se budou chovat kapky čiré vody a co se bude dít, pokud bude pršet opravdu silně.

A v neposlední řadě je tady otázka bezpečnosti – i obyčejný laser může být celkem nebezpečný a dokáže snadno trvale poškodit lidský zrak. Jak tedy zajistit, aby laser nikdy neměl možnost zasvítit posádce přímo do očí, a to ani v případě nehody či rozbití skla. Taky je zde otázka funkčnosti po výměně rozbitého čelního skla.

Případných problémů může být opravdu hodně, ale technologie by to mohla být skutečně zajímavá – v případě Tesly by navíc posloužila nejen k čištění samotného čelního skla, ale také fotovoltaických panelů a hromady senzorů a kamer potřebných pro provoz autonomních systémů. Na to, zda se ale vše podaří uvést do praxe si ale budeme muset ještě nějakou chvíli počkat.

13.12.2019 10:00| autor: Martin Kusyn | zdroj: Road Show

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist