Tesla Roadster je oficiálně nejrychlejším vozem galaxie

Tichým vesmírem pluje první osobní auto. Kosmonaut za jeho volantem obrovskou rychlostí směřuje k Marsu.

Americká automobilka nás v posledních týdnech docela zásobuje. Dítko technokratického miliardáře Elona Muska se na jednu stranu neustále potýká s hromadou problémů, na druhou stranu se mu však vcelku úspěšně daří přinášet do reality ambiciózní vize. Nyní si Musk díky svému projektu SpaceX připsal na svůj seznam další fantastický kousek – poslal do vesmíru první osobní auto. Samozřejmě celá tato eskapáda je spíše vedlejším produktem samotného testu systému raket Falcon Heavy, který proběhl úspěšně. Poslat auto do vesmíru je sice zbytečné, ale v Muskově případě rozhodně stylové a hodně „geekovské“.

Figuríně kosmonauta sedící za volantem Roadsteru hraje z rádia píseň Starman od nedávno zesnulého Davida Bowieho. Škoda jen, že hudba ve vzduchoprázdnu není slyšet. Na obrazovce ve středu palubní desky se skví nápis „Don’t panic“ – tedy „Nepropadejte panice“ – a v přihrádce spolujezdce je pak k nalezení ručník. Jde samozřejmě odkaz na sérii knih Stopařův průvodce galaxií Douglase Adamse. Výtisk první knihy pětidílné stopařské trilogie je v přihrádce samozřejmě také.

Tesla Roadster se zároveň stala tím úplně nejrychlejším vozem v celém nám známém vesmíru. Aby se totiž dokázala odpoutat od oběžné dráhy, musela překonat únikovou rychlost země 11,186 km/s. Tedy nějakých 40 248 km/h. Kam se hrabe Bugatti Chiron se svými patetickými 420 km/h. Samozřejmě musíme brát tuto rychlost s velkou nadsázkou a vzít v potaz, že jí auto nedosáhlo vlastní silou. Přesto jde však o dosud nejrychleji se pohybující osobní vůz.

 

8.2.2018 8:00| autor: Martin Kusyn

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist