Průzkum chování Čechů: jaká auta nejraději nakupujeme a jak je financujeme?

Nákup nového auta může být často pořádný boj. Člověk musí zhodnotit veškeré své potřeby a nároky a spolu s nimi také svou finanční situaci, aby dokázal vybrat vůz, který zvládne všední i nevšední výzvy a zároveň nebude stát celé jmění.

Nákup nového auta může být často pořádný boj. Člověk musí zhodnotit veškeré své potřeby a nároky a spolu s nimi také svou finanční situaci, aby dokázal vybrat vůz, který zvládne všední i nevšední výzvy a zároveň nebude stát celé jmění. O to více se situace komplikuje, když vozidlo nebude využívat sám, ale společně s partnerem nebo dokonce s dospělými dětmi. Každý má totiž jiné zkušenosti s řízením, nároky i každodenní pochůzky.

Češi si zakládají na všestrannosti

Vzhledem k tomu, jaké požadavky na svá auta klademe, není žádným překvapením, že nejraději nakupujeme modely, které je v co největší míře splní. Jak ukazují údaje Svazu dovozců automobilů a jednotlivých výrobců, spousta z nás vidí jako nejpraktičtější a tím pádem i nejrozumnější volbu sportovně-užitkové vozy. V naší republice mají SUV podíl 32 % z celkového prodeje nových aut, což znamená že si je v roce 2019 koupil každý třetí zákazník.

Za poslední roky to znamená zhruba desetiprocentní nárůst, což je pro výrobce motivací k tomu, aby tyto modely neustále zlepšovali. Nároky na ekologii se neustále zvyšují, a to jak v automobilovém průmyslu, tak i mimo něj. Z toho důvodu jsou všichni výrobci nuceni SUV modely rok od roku vylepšovat tak, aby nabízeli co možná nejúspornější a nejšetrnější provoz. Lze tedy předpokládat, že v následujících letech zájem o tyto vozy ještě naroste.

Stále samozřejmě nabízí výhody, které tu byly už před lety a přitáhly SUV vozům tolik příznivců. Mezi ně přirozeně patří relativně velký prostor uvnitř vozu a vyvýšená sedadla, která zajišťují lepší viditelnost a umožňují pohodlné nastupování, což ocení zejména lidé vyššího věku. Ženy pak jistě ocení větší pocit bezpečí, který jim dodává robustní konstrukce vozu i jeho jízdní vlastnosti, díky kterým stabilně drží na vozovce i v náročných podmínkách.

Jaké jsou možnosti financování?

Existuje spousta možností, jak člověk může financovat nákup auta. První variantou je bankovní nebo nebankovní půjčka, která má výhodu v tom, že s sebou nese „pouze“ starosti přímo spojené s půjčkou. Auto je ihned po nákupu vaše, takže ho můžete kdykoliv prodat a nakládat s ním jakkoliv uznáte za vhodné. Pochopitelně na vás padnou i starosti s vyřizováním pojištěním vozidla a návštěvami servisu.

V tom se klasické spotřebitelské úvěry liší od leasingu. Jestliže vám totiž s financováním vozu pomůže leasingová společnost, až do úplného zaplacení dluhu je jeho majitelem ona, ne vy. Pokud tedy auto zničíte, budete se s ní muset vyrovnat, což se vám může dost prodražit. Na druhou stranu však obvykle dostanete nižší splátky a zpravidla i výhodnější pojištění, než kdybyste si ho vyřizovali sami.

Poslední variantou je takzvaný operativní leasing, který v podstatě funguje jako pronájem vozu. Auto v podstatě nesplácíte tak jako u klasické půjčky, ale pouze platíte za to, že s ním vy a další členové rodiny můžete jezdit – nikdy tedy nebude zcela vaše. Na druhou stranu za vás vybraná společnost platí pojištění a zařizuje servisy, takže vám odpadnou starosti se základní údržbou vozu.

A co na to Češi?

Navzdory tomu, kolik možností financování náš úvěrový trh nabízí, Češi je příliš nevyužívají. Podle výsledků průzkumu Češi a auta se 72 % našich občanů raději spoléhá na své úspory a na nákup vozu si nepůjčuje. Naopak neúčelová půjčka a finanční leasing skončily na druhém místě, a to s 8 % v případě obou možností. Na třetí příčce se, konkrétně se 6 %, umístily úvěry od leasingových společností, zatímco operativní leasing si vzalo jen 1 % dotázaných.

20.2.2020 12:01| autor: Autoweb.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist