Průběh 8. etapy Dakaru mezi automobily

Checkpoint po checkpointu.

8. etapa: Atâr – Nouakchott– délka 568 km, 508 km tvoří speciálka  Na 26 kilometru potkala Carlose Sainze smůla – uvázl v písečné pasti a navíc vážně poškodil zadní kolo, kterým trefil veliký kámen, oprava ho stála asi 30 minut. Po 60 kilometrech se ustálilo následující pořadí: vedl Stephane Peterhanesel s mitsubishi, jeho týmový kolega a bývalý vynikající lyžař Luc Alphand byl druhý.  Třetí příčku zaujímala Jutta Kleinschmidt s volkswagenem a na čtvrtém místě byl Giniel De Villiers jedoucí též s volkswagenem. Boj o přední příčky mezi týmy Mitsubishi a Volkswagen pokračoval dál. Jutta Kleinschmidt byla nucena 21 kilometrů před prvním kontrolním stanovištěm z neznámých příčin zastavit. Stav na 76. kilometru:1. Luc Alphand   Mitsubishi2. Stephane Peterhansel   Mitsubishi3. Jutta Kleinschmidt   Volkswagen 4. Giniel De Villiers   BMW5. Thierry Magnaldi   Buggy Stav po prvním checkpointu (166. km):První úsek dokázal zajet nejrychleji bývalý lyžař Luc Alphand, který odsunul na druhé místo Stephana Peterhansela. Jejich rozdíl byl velice malý, činil jen 20 sekund. Na třetí místo se posunul Thierry Magnaldi s bugginou, ztrácel více než 3 minuty. Čtvrté místo si hlídal Američan Mark Miller s volkswagenem. Sám tvůrce buggin Jean-Louis Schlesser se musel spokojit s pátým místem. Následovali Giniel De Villiers, Nani Roma s mitsubishi a Bruno Saby pilotující volskwagen. První desítku uzavíral katarský jezdec a pravidelný účastník mistrovství světa produkčních vozů Nasser Saleh Al Attyiah,ale africké písečné duny nebrázdil svým subaru impreza, nýbrž automobilem BMW.Až s průběžným 20. místem po prvním sektoru se musela spokojit Němka Jutta Kleinschmidt, která vinou technických problémů ztrácela již více než 47 minut. Carlos Sainz, kterého trápily mechanické problémy se zadním kolem, se vrátil zpět na začátek dnešní etapy odvlečen doprovodným vozidlem. Stav na 257. kilometru:1. Nani Roma   Mitsubishi2. Thierry Magnaldi   Buggy3. Stephane Peterhansel   Mitsubishi4. Luc Alphand   Mitsubishi5. Mark Miller   Volkswagen Jezdci týmu Mitsubishi Luc Alphand a Nani Roma uvízli v poušti na 285. kilometru dnešní etapy. Díky tomu měl Peterhansel usnadněnou práci získat letošní druhé etapové vítězství, jenže netušil, k jakému výkonu se rozjel Magnaldi. Stav po druhém checkpointu (372. km):Na první místo se dokázal posunout Thierry Magnaldi. Druhý stále zůstává Peterhansel se ztrátou 90 sekund. Ve třetím nejrychlejším čase ukončil druhý sektor Nani Roma. Pak se ustálilo pořadí: Miller, Alphand, který si tak o 4 pozice pohoršil, De Villiers a Saby. O 4 příčky si pohoršil Schlesser, na kterého tak zbyla průběžná 9. pozice, na vedoucího a zároveň týmového parťáka Magnaldiho již ztrácel přes 40 minut. Hned za Schlesserem je Jutta Kleinschmidt, její ztráta na čelo byla více než hodinová.Al Attyiah ztratil v písečných dunách mnoho času a z 10. místa klesl až na 46. Stav na 417. kilometru:1. Thierry Magnaldi   Buggy2. Nani Roma   Mitsubishi3. Mark Miller   Volskwagen4. Stephane Peterhansel   Mitsubishi5. Luc Alphand   Mitsubishi Cíl osmé etapy (508. km):Thierry Magnaldi potvrdil svoji dnešní formu a etapu vyhrál s časem 5 hodin a 56 sekund. Druhý skončil Mark Miller. Pomyslné stupně vítězů doplnil Stephane Peterhansel. Miller i Peterhansel zajeli na sekundu stejný čas – 5 hodin 7 minut a 48 sekund. Ztráta na vítěze činila 6 minut a 52 sekund.Bramborovou pozici získal Nani Roma s časem o necelých 8 minut horším než vítěz. Následovali Alphand, De Villiers a Saby, všichni 3 jezdci tedy zůstali na pozicích, které jim patřily po druhém sektoru. O jednu příčku si pohoršili Jean-Louis Schlesser, který dojel celkově 10. a Jutta Kleinschmidt klesla na 11.místo. Carlos Sainz provedl nezbytné opravy na svém volkswagenu a pokusí se z Ataru dorazit do Nouakchottu, aby mohl pokračovat v dalších etapách rely. Ostatně má na to celou neděli. Text: Filip Matzke