Přeprava zvířat: pravidla, povinnosti, sankce

Dotazy velmi často směřují na povinnosti řidiče při přepravě zvířat, zejména psů.

Vzhledem k tomu, že praxe i řada dotazů přináší čím dál tím více otázek ve vztahu k přepravě zvířat, zejména větších psů, bude tento článek věnován právě této problematice.

Zákon o silničním provozu stanoví několik naprosto obecných pravidel pro přepravu zvířat, a to:

§5 odst. 1, písm. j):

„Řidič je povinen zajistit bezpečnost přepravované osoby nebo zvířete a bezpečnou přepravu nákladu.“

§5 odst. 1, písm. k):

„Řidič je povinen zabezpečit přepravované zvíře tak, aby neohrozilo řidiče a přepravované osoby.“

§52 odst. 5:

„Při přepravě živých zvířat nesmí být ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob ani zvířat a ani bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.“

Jak patrno ze shora uvedených ustanovení, podrobnosti v zákoně stanoveny nejsou, tudíž ani posuzování toho, co je bezpečná přeprava zvířat a co není, není jednotné. Z toho plyne ten závěr, že policista na místě, úředník obecního úřadu ve správním řízení anebo soudce v rámci projednávání správní žaloby budou individuálně posuzovat, co se bezpečnou přepravou zvířat rozumí a co nikoli.

Pokud má řidič za to, že bezpečnost zvířete zajistil, avšak např. policista na místě s tím nesouhlasí a má v úmyslu uložit pokutu, je nutno odmítnout projednání věci na místě v blokovém řízení a nechat věc postoupit do správního řízení, kde bude možno uvést argumenty, který by rozporovaly stanovisko policisty.

Případné sankce za porušení shora uvedených ustanovení zahrnují toliko pokutu, a to na místě do 2 000 Kč, ve správním řízení od 1 500 do 2 500 Kč. Body se za to nepřičítají.

 

JUDr. Tomáš Beran

8.9.2006 6:13| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist