Pražský magistrát zavede nový systém vážení nákladních automobilů

Chce donutit přepravce, aby vozidla nepřetěžovali. Začátkem příštího roku proto nechá ve Kbelské ulici umístit první dynamickou váhu.

Město také zajistí odstavnou plochu, kde budou muset dopravci přetížená vozidla překládat, řekl novinářům radní Radovan Šteiner (ODS). Zavedení dynamické váhy podle něho nebude stát město vůbec nic. Systém by mohl být dokonce ziskový. Náklady na vážení je povinen uhradit řidič přetíženého automobilu, dodal Šteiner. Dynamickou váhu tvoří senzory ve vozovce, které automobily předběžně zváží. Informace se přenesou na odstavné parkoviště, na které bude přetížené vozidlo nasměrováno. Bude opět převáženo. Pokud se potvrdí, že je příliš těžké, řidič dostane pokutu a náklad se bude muset přeložit.

Magistrát vybral Kbelskou ulici, protože spojuje dálnice D8 a D1 a je velmi frekventovaná. Odstavné parkoviště bude v areálu bývalého ČSAD Klíčov. V dalších letech by se měl systém rozšířit zhruba na desítku míst v metropoli, uvedl Šteiner. Nyní se nákladní automobily podle něho váží namátkově mobilní váhou, službu zajišťuje organizace ministerstva dopravy.

Když je vůz přetížený, řidič dostane pokutu a jede dál s celým nákladem. Není totiž kam automobil ostavit. Přetížená vozidla přitom ve městě působí na silnicích podle Šteinera škody za desítky možná stovky milionů korun. Počet kamionů projíždějících Prahou výrazně vzrostl po vstupu České republiky do Evropské unie, a to o třetinu až dvě pětiny. Podle Šteinera se ale zjistilo, že problémy nejsou ani tak s kamiony mezistátní přepravy, ale s automobily vnitrostátní dopravy. Přetížena jich je až pětina, podotkl radní.

autoweb.cz, ČTK

6.12.2005 3:54

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist