Povinné ručení: Proč jej musí mít sjednáno každý provozovatel motorového vozidla?

shutterstock_2149842525-1100x618.jpg Zdroj: alexkich, Shutterstock

Povinné ručení již ze svého názvu odkazuje na to, že by jej měli mít prostě všichni řidiči. Nicméně jeho přesný název zní Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Toto pojištění vám pokryje škody, které autem způsobíte na ostatních vozidlech, domech, dalšího majetku či osobám.

Nenechte se ale zmást, povinné ručení vám nezajistí pokrytí škoda na vlastním motorovém vozidle, pokud s ním budete mít nějakou nehodu. Tohle je řešeno havarijním pojištěním – tyto varianty jsou často zaměňovány.

Pojistné plnění

To nejdůležitější, co byste měli před sjednáním povinného ručení sledovat, je výše pojistného plnění. Minimální výše limitu pojistného plnění je 35 milionů Kč. Pokud si ale chcete být opravdu jisti, raději si připlaťte za vyšší limity, které se mohou vyšplhat třeba i k částce 100 milionů. Výši náhrady za způsobenou škodu určuje ale sama pojišťovna. Pokud chcete mít jistotu, že si vyberete poskytovatele povinného ručení správně, využijte srovnání povinného ručení online.

Vyplácení škod

Jako první a nejdůležitější krok po nehodě je sepsání hlášení o nehodě společně s poškozeným, který musí protokol podepsat. Následně poté viník nehody tuto skutečnost ohlásí na své pojišťovně. Nejpozději do dvou dnů se pak s poškozeným spojí likvidátor, který celou situaci a stav poškozené věci posoudí – a dodá pak podklady jako návrh pojišťovně na částku nutnou k pokrytí výdajů za opravu. Relevantní pro pojišťovnu také bude rozhodnutí policie o zavinění dopravní nehody.

Jak sjednat povinné ručení?

Sjednání je v dnešní době už opravdu jednoduchou záležitostí. Vše můžete jednoduše zvládnout online z domova, všechny doklady také doložíte pohodlně přes internet. Na vás už je teda jediná důležitá povinnost, a to výběr té nejvýhodnější možnosti přes srovnávač.

Jakou pojišťovnu si vyberete vy?

6.10.2021 12:01| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist